Все още не сме изпуснали всичко. Все още не е

...
Все още не сме изпуснали всичко. Все още не е
Коментари Харесай

Доц. Пашов: Имам съмнения, че колкото по-лесно се намери ваксина,толкова по-неуспешна ще е тя

Все още не сме изпуснали всичко. Все още не е неспасяемо ситуацията съгласно мен “. Това сподели пред БНР доцент Анастас Пашов от департамента по имунология към Института по микробиология на Българска академия на науките във връзка растящия брой новозаразени с ковид у нас.

Според него сме " по-близко до ръба на пропастта “.

" Изпуснахме опцията на практика съвсем да задушим епидемията при започване на юни, само че цената беше доста висока, явно, социално-икономическа. Наложи се, доколкото разбирам, да се вземе компромисно решение и да опитаме да удържим ситуацията на друго равнище. Наистина това, което виждам, е тревожно, само че желая да обърна внимание, че тези цифри не порастват експоненциално, а това значи, че и ограниченията, които въпреки всичко много хора съблюдават, а и най-много напъните на здравната система, съумяват да удържат епидемията на едно по-високо равнище. Колко време ще съумеят да я удържат и ще могат ли да извърнат хода, това е различен въпрос “, добави доцент Пашов.

По думите му, когато има единствено клъстерно разпространяване и незабавно се търсят всички контактни, това лимитира епидемията. Ученият напомни, че са регистрирани единствено единични бройки на инфектирани при започване на юни.

В по-голямата част от страната разпространяването към момента е такова, само че в София е и отчасти дифузно.

" Дифузно значи, че е допустимо да е всеки един и да няма забележима причинно-следствена или епидемиологична връзка с който и да е от клъстерите. Според мен малко неверно се свързват броят на тестванията с броя на инфектираните, които се откриват. Причината е, че у нас тестванията се вършат ориентирано, а не на инцидентен принцип. По този метод тестванията са прицелени в клъстерите, на самия фронт на разпространяване на епидемията. Всъщност техният брой по-скоро се дефинира от това какъв брой заболели са открити и какъв брой техни контактни “, сподели Пашов.

Той акцентира, че едно от значимите неща, които са научени за имунната система и ковид, е за огромната роля на тъй наречените " клетъчен имунитет “.

" Реално механизмът, който ни лекува от болестта, е посредством клетъчния имунитет. Антителата ни защищават от последващо. Много хора и не развиват антитела. Над 20% от безсимптомните и прекаралите заболяването леко не развиват антитела. От клетъчния имунитет зависи какъв брой тежко ще изкараме заболяването. Често обаче смъртни случаи има и поради свръхактивност на имунната система “, изясни имунологът.

Доц. Пашов е оптимист, че ваксина за COVID-19 ще се появи скоро. Около 150 известни огромни колектива вършат разработки. 18 са в клинични тествания, а една е в трета фаза.

" Имам подозрения какъв брой елементарно ще се направи ваксина и допускам, че голямата част от тези ваксини, които се създават, може да се окажат несполучливи “, счита Пашов.

 
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР