Времето - очаквано и разбираемо за ноември, застудява. Но следващите

...
Времето - очаквано и разбираемо за ноември, застудява. Но следващите
Коментари Харесай

Уикенд в Мелник и Рупите

Времето - предстоящо и разбираемо за ноември, става студено. Но идващите дни още веднъж ще са супер за още едно уикенд бягство преди тежка, зима конюнктура да се настани по пътищата. През деня е топло и прелестно за разходки, а в студените вечери е единствено да се сгушим някъде на топло с чаша хубаво вино в ръка.

И като споменахме вино, незабавно в мозъка ни изскача Мелник.

Как да стигнем

Мелник е най-малкият град в България. Намира се в област Благоевград. До градчето в полите на Пирин можем да стигнем с рейс или с кола. Вторият вид постоянно е за предпочитане. Разстоянието до Мелник от София е 180 км., а от Пловдив - 334.

 Снимка 388238

Източник: Фейсбук / Йорданка Михалева

Какво да вършим в Мелник

Мелник може да е най-малкият град, само че това изобщо не значи, че няма какво да забележим в него. Дори в противен случай - повече места на по-малка повърхност, с цел да ни остане време и за ядене и отмора.

Всичко тук е в остарял жанр и достоверният дух е непокътнат. Затова и градът е разгласен за архитектурен резерват. Дори единствено разходката по калдъръмите улички и край реката ще ни достави задоволително наслаждение и ще ни поизмори. Но има и къде да кривнем.

Средновековната черква " Св. Никола " припомня за култа към светеца през вековете, когато е имало цели шест храма, носещи неговите име. Днес от църквата от XIII век е останала единствено една стена, само че феновете на историята и археологията ще оценят обекта.

 Снимка 388247

Източник: Фейсбук / Непознатите места на България

Градският исторически музей е сврян е една от директните на основната улица, а с влизането в него връщаме лентата доста години обратно, в едно друго време. Битова конюнктура, достоверни движимости и доста информация за предишното на Мелник. Включен е в листата със 100-те национални туристически обекта.

 Снимка 388248

Източник: Фейсбук / Aleksandar Krumov

Музеят на виното в Мелник е един от двамата у нас (другият е в парк Кайлъка, Плевен). Отваря порти през 2013 година и предлага за дегустация разнородни виновност в достоверна конюнктура. Ще научим и забавни обстоятелства за процеса на винопроизводството, което е главният занаят в дребния град.

 Снимка 388252

Източник: Фейсбук / Данка Матеева

Кордопуловата къща е друга известна забележителност на най-малкия град в България. Можем да я срещнем и с името Цинцарова. Зад тези названия се крие най-голямата непокътната и до през днешния ден възрожденска къща на Балканския полуостров.

Два етажа, прозорци с венециански стъкла, голяма подземна маза, която побира тонове вино, възрожденски жанр и страхотна панорама към града. В Кордопуловата къща също ще дегустираме разнообразни виновност против съответната цена - към 15 лв..

 Снимка 388253

Източник: Фейсбук / Мария Камберова

Какво да вършим към Мелник

Стига история, би трябвало си и малко природа. Мелнишките пирамиди, които се виждат към града, в действителност са повода той да носи това име - пясъчните, остри върхове се назовават мелове.

Ако желаеме една концепция по-екстремна и уморителна разходка, екопътеката до Роженския манастир е вид. Отбивката за нея е незабавно след Музея на виното. Маршрутът не е дълъг, а на края му ще си отдъхнем в красивия двор на Роженския манастир.

 Снимка 388254

Източник: FAcebook / Красотата на България

Рупите

Ако отидем до Мелник, грехота да не отидем и до Рупите. Обратното също е годно. Селото се намира единствено на към 20 километра от града.

Насочваме вниманието си към храма " Св. Петка Българска " и към къщата, населявана от пророчицата Ванга, написа lifestyle.bg. Можем да влезем в стаята, където е приемала гости, да забележим къде е спала, да оставим цвете на гроба й, да запалителен свещ за здраве и да научим повече за нейния живот.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР