Време е за промяна. Не толкова на личности, колкото на

...
Време е за промяна. Не толкова на личности, колкото на
Коментари Харесай

Сакскобургготски: Време е за промяна

" Време е за смяна. Не толкоз на персони, колкото на стила на ръководство и политически практики. Не можем и не трябва да затворим очи пред множеството нередности във действието на администрацията. Не можем да подминем и очебийни корупционни феномени или нуждата от рационализация в правосъдната власт " . Това декларира в свое изказване във връзка Деня на независимостта някогашният министър председател Симеон Сакскобургготски.

" В навечерието на 22 септември, тази толкоз значима дата - оповестяването на Независимостта на България, с което страната става върховен, независим и пълноправен индивид в интернационалните връзки, дано осъзнаем, че това е било допустимо с помощта на обединените старания на целия народ! Поуката от това време е годна и през днешния ден - обединени и сплотени можем да реализираме надалеч повече, в сравнение с конфронтирани и разединени. В момента, за жалост, следим мощно опълчване в българското общество и също по този начин – сред държавните институции. Това надали е най-удачното в условия на невиждана международна освен здравна, само че и икономическа рецесия ", споделя някогашният министър председател.

По думите му България без подозрение е измежду страните, съумели да опазят човешкия живот, без да блокира стопанската система си и резултатите са налице. Според него макар упования спад на икономическата интензивност, у нас последствията от пандемията са несравнимо по-леки от тези в други страни. " Вместо да притеглим вниманието с този добър образец и да се подчертават опциите, които предлагаме в една все по-глобална Европа, ние изпъкваме с нестабилна политическа среда! ", отбелязва той. Сакскобургготски дефинира финансовата непоклатимост, ниският външен дълг и присъединението ни към валутния механизъм (ERM-2) като " безспорно огромни триумфи, с които ставаме привлекателни за външни вложители ". " Но както знаем, капиталите се опасяват от непредвидени политически обрати и послания за неконтролируема корупция ", предизвестява той.

" В една народна власт естественият развой на промяна на ръководството е след извършени избори. Идеалният вид, даващ непоклатимост на една страна, е довеждане докрай на мандата на постоянно определен парламент и държавно управление. Когато обаче, част от жителите смятат, че е нарушен публичният контракт с ръководещите за съблюдаване на демократичните правила, те са в правото си да излязат да стачкуват ", продължава още той. По думите му презумпцията, че някои от участниците са платени, както и съществуването на провокатори, не значи те да бъдат неглижирани. " Видимо е, че огромният % протестиращи са младежи. Много от тях стачкуват и в чужбина, където учат или живеят ", споделя Сакскобургготски.

" Чувам, че те не би трябвало да имат мнение за процесите у нас, само че забравяме, че множеството от тях подкрепят финансово фамилиите си тук, които мъчно биха преживявали сами с размера на една българска пенсия. Реално тези хора способстват за страната и нейните финанси и то не малко, показва някогашният министър председател. Като някогашен заточеник, постоянно съм апелирал измежду българските общности в чужбина за по-скорошното им завръщане в Родината, която се нуждае от тях. Ще ги върнем ли, като им споделяме, че тяхното мнение е без значение? ", пита той, признавайки, че сигурно в сегашната обстановка има провокативни ползи, само че все пак, съгласно него, многодневните митинги показват публични настроения, в които ръководещите е редно да се вслушат.

Общественото възмущение е коректив на ръководството и метод жителите да изразят настояванията си. Възможността да се чуят разнообразни отзиви, свободно да показваме разнообразни тези е привилегия на демокрацията. Европейският съюз ни дава образец за политически плурализъм като главен принцип за съгласие и общуване. Заглушаването на сериозните гласове е типично за тоталитарните режими, които ние преживяхме, осъдихме и оставихме с наслада обратно. За всички е ясно, че е време за смяна. Не толкоз на персони, колкото на стила на ръководство и политически практики. Не можем и не трябва да затворим очи пред множеството нередности във действието на администрацията. Не можем да подминем и очебийни корупционни феномени или нуждата от рационализация в правосъдната власт ", споделя някогашният министър председател.

Той декларира, че е от голямо значение да не заблуждаваме Европа, да не потулваме тромавото и неефективно асимилиране на кохезионните фондове, да не украсяваме отчетите за прогрес в дадена област. " Това значи най-много да лъжем себе си. Ето и в този момент, Европейски Съюз ще ни даде близо 30 милиарда евро, 7,7 милиарда от които безплатно, само че против съответни условия, не просто подарени пари - вложения посредством планове в области като екология, цифрова промяна, устойчива претовареност. Все политики, за които младите молят. Ще имаме ли потенциала в изискванията на политическа неустойчивост и спор сред институциите да подготвим и осъществяваме сходни сполучливи планове? За да успеем, сме обречени да реализираме съгласие по главните въпроси и твърдо да заложим на проевропейска интеграция ", заключава той.

Според него у нас имаме всички условия, при съблюдаване на демократичните правила и правила, и отговаряйки на европейските условия, да реализираме доста по-висок витален стандарт за всички. " Не може да допуснем да сме разединени в сегашната спешна конюнктура. Недоволните протестиращи имат право да желаят смяна и ръководещите е редно да отговорят с съответни ограничения. Ако просто се смени един кабинет с различен, без обаче да се отстранен нездравословните политически практики, които опорочават демократичния развой у нас, дълго време ще губим сила в политически рецесии ", приключва Сакскобургготски.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР