Волейболният шампион Нефтохимик 2010 (Бургас) свали Пирин (Разлог) от върха

...

Шампионите свалиха Пирин от върха

Волейболният първенец Нефтохимик 2010 (Бургас) смъкна Пирин (Разлог) от върха в Суперлигата на България. Момчетата на Найден Найденов надиграха като посетители разложани с 3:1 (26:24, 22:25, 25:23, 25:22) в дербито на 14-и кръг на шампионата.

Така първенците са водачи с 35 точки след 11 победи и 3 загуби, с колкото е и Пирин на второ място, само че с 29 точки. В идващия промеждутъчен 15-и кръг Нефтохимик е хазаин на Миньор (Перник), а разложани са посетители на ЦСКА. Срещите са във вторник (23 януари) от 18,30 часа.

Домакините от Пирин стартираха мощно в първия гейм с добра преднина, като съумяваха да поддържат темпото доникъде му. След това първенците от Нефтохимик се активизираха и поведоха в резултата. Волейболистите на Пирин понижиха изоставането си, само че оставаха на крачка от противниците си. Георги Елчинов бе сменен от Благовест Катранджиев. В основните моменти пасивът бе стопен, само че в последна сметка играчите на Найден Найденов взеха задатък и затвориха гейма при 26:24. Втората част бе равностойна от начало. Впоследствие, Пирин набра инерция и взе постоянна преднина. Гостите от Бургас пробваха да стопят разликата, напъните им обаче останаха напразни. Това се случи още няколко пъти в гейма, само че разложани безапелационно излязоха напред и изравниха геймовете след 25:22.

Третата част стартира идентично - домакините от Пирин още веднъж повеждаха на няколко пъти. Шампионите, обаче, сътвориха поврат с помощта на появяването на Георги Братоев на терена. Играта на нерви продължи до края и от Нефтохимик дръпнаха в резултата след 25:23. В решаващия 4-и гейм първенците направиха мощен старт и поддържаха темпото през по-голямата част от времето. В основните моменти, обаче, волейболистите на Пирин наваксаха изоставането си и изравниха при 22:22. Силите им не стигнаха за повече и Нефтохимик записа нови три точки след 25:22 и 3:1.

Най-полезен за Нефтохимик бе Георги Петров с 16 точки (1 блок, 1 ас, 58% успеваемост в офанзива и 55% съвършено посрещане), а Валентин Братоев добави 14 точки (3 блока, 1 ас, 37% успеваемост в офанзива и 46% съвършено посрещане) за успеха. За отбора на Пирин Илиян Преспов (39% успеваемост в атака) и Георги Чалъков (2 блока, 3 аса и 70% успеваемост в атака) приключиха с 13 и 12 точки.

ПИРИН (РАЗЛОГ) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 1:3 (24:26, 25:22, 23:25, 22:25)
ПИРИН: Радослав Попов 11, Георги Елчинов 2, Георги Чалъков 12, Мартин Кръстев 9, Илиян Преспов 13, Франсиско Сотелдо 1 - Петър Каракашев-либеро (Благовест Катранджиев 10, Стилиян Асенов, Костадин Гаджанов)
Старши-треньор: СЕВЕРИН ДИМИТРОВ
НЕФТОХИМИК 2010: Димо Димов 6, Илия Петков 11, Валентин Братоев 14, Жани Желязков 13, Георги Петров 16, Николай Къртев 13 - Теодор Салпаров-либеро (Васил Атанасов, Петър Христов 4, Георги Братоев 2)
Старши-треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ.

Статистика: Иван Ясенов (скаутмен на Пирин)