Водещи американски фармацевтични компании се изправят на подсъдимата скамейка по

...
Водещи американски фармацевтични компании се изправят на подсъдимата скамейка по
Коментари Харесай

В САЩ съдят фармацевти

Водещи американски фармацевтични компании се изправят на подсъдимата пейка по обвинявания в подпалването на епидемията от потребление на опиоиди, която остави стотици хиляди умряли или със свръх доза в цялата страна. Десетки милиарди долари са сложени като залог, откакто напъните в последната минута не съумяха да реализират съглашение сред фирмите и щатите, окръзите, градовете и локалните американски групи, които заведоха голям брой цивилен каузи.

Процесът може да бъде най-скъпият след правосъдните разногласия против тютюневите компании през 90-те години, които демонстрираха, че цигарените компании цинично крият и експлоатират заплахите от тютюна за облага.

Ищците в първия федерален правосъден развой в рецесията с опиоидната взаимозависимост настояват, че производителите и дистрибуторите са знаели заплахите от мощно пристрастяващите болкоуспокояващи, които те продават през последните 15 години, игнорирайки предупредителните знаци, до момента в който жънат милиарди облаги.

Започналият през вчерашния ден развой в Кливланд, Охайо, включва 2300 ищци, които се изправят против колоси от фармацевтичния свят, в това число и дистрибутори на медикаменти. Федералният областен арбитър Дан Полстър в продължение на месеци оказваше напън върху всички страни да реализира съглашение, с цел да се избегне дълъг правосъден развой.

След срещите в петък обаче страните не можаха да реализират сделка към препоръчаното съглашение на стойност 48 милиарда $, в това число 18 милиарда $ в брой.

Изследване, оповестено тези дни, пресметна, че опиоидната зараза коства на американската стопанска система най-малко 631 милиарда $ от 2015 до 2018 година.

Кризата с опиоидите, която експертите считат за един от най-сериозните проблеми на американското опазване на здравето, стартира през 90-те години на предишния век. Основната й причина - определяне на болкоуспокояващи, които вършат хората подвластни.

От 1999 година до 2017 година, нейни жертви са станали 400 хиляди души, демонстрират данните на Центъра за надзор и предварителна защита на заболяванията. През 2017 година жертвите на тези медикаменти са близо 72 хиляди души - повече, в сравнение с починалите по пътищата или при самоубийства.

Медицинското издание СТАТ предвижда, че в случай че не бъдат взети незабавни ограничения, то от свръхдози опиоиди в Съединените щати през идващите 10 години могат да умрат към 500 000 души.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА



Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР