Висшият съд в Белград днес отложи делото, на което трябваше

...
Висшият съд в Белград днес отложи делото, на което трябваше
Коментари Харесай

Банкерът-беглец пак се скъта

Висшият съд в Белград през днешния ден отсрочи делото, на което трябваше да бъде изслушан банкерът Цветан Василев, по отношение на настояването на управляващите в София той да бъде върнат в страната ни. Заседанието трябваше да прегледа получената спомагателна информация от българските правосъдни управляващи за изгонването на избягалия преди 6 година в Сърбия някогашен мажоритарен притежател на КТБ, напомня Канал 3.

Говорителката на съда Татяна Тешич заяви, че съвещанието е отсрочено откакто отбраната на Цветан Василев е съобщила, че няма опция да участва на делото, тъй като има други каузи.

Висшият съд в Белград насрочи за 18 юни идващото съвещание по това дело.

Решението за изгонването на Цветан Василев продължава близо 6 години, напомня кореспондентът на БГНЕС от Белград.

Българското посолство в Белград отхвърли коментар във връзка днешното решение на Висшия съд в сръбската столица. " Българското посолство в Сърбия не разяснява, което и да е правосъдно гонене ", сподели Сергей Андреев, чиновник на дипломатическата ни задача, пред " Инсайдър ".

Българското министерство на правораздаването през месец септември 2014 година изпрати до сръбското правосъдно ведомство искане за предаването на Цветан Василев. До момента няма отговор на българската молба, тъй като на два пъти Апелативният съд върна делото за разглеждане на по-нисша инстанция.

В края на 2014 година Висшият съд се произнесе за предаването на Василев и счете, че Сърбия не би трябвало да го пази, само че Апелативният съд анулира това решение след жалбата на Василев. След това съдът още веднъж прикани за връщането в България на някогашния банкер, само че Апелативният съд и през април 2017 година още веднъж анулира това решение.

Така се стигна до решението от 3-ти декември 2019 година, когато Висшият съд още веднъж изиска разглеждане на настояването на прокуратурата в България за изгонването на притежателя на банкрутиралата банка КТБ.

Преди да бъде издадена интернационалната заповед за арест, Цветан Василев в края на 2012 година купува стъкларския цех в Парачин. След придобиването на завода от Василев той усилва отговорностите си 70 пъти, само че това не пречи на Василев да направи подаяние за фондацията на брачната половинка на някогашния сръбски президент Драгица Николич на стойност от 1.2 млн. динари. Самият Томислав Николич призна, че брачната половинка му е получила подаяние от Цветан Василев.

В началото на месец февруари основният прокурор Иван Гешев изпрати писма до Генералния секретариат на Съвета на Европа и до Европейския комитет по проблемите на престъпността, с които още веднъж ги сезира за зародилите компликации по осъществяването на изпратените до сръбските управляващи две молби за екстрадиция на Цветан Василев. " Липсата на дефинитивно правосъдно решение на способените управляващи на замолената страна - Република Сърбия по този съответен случай, по отношение на водено от българските управляващи наказателно произвеждане против българския жител Цв. В., слага под подозрение ефикасното приложение на Европейската спогодба във връзка с отговорностите на произнасянето на замолената страна в рационален период “, пишеше в писмото на основния прокурор. В него се припомня, че към сегашния миг са изтекли близо 5 години и 6 месеца от изпращането до сръбските управляващи по съответния ред на първичната молба, както и 4 години и 8 месеца от изпращането на спомагателната молба за екстрадиция на въпросното лице. Русия пази банкера Цветан Василев, който се укрива в Сърбия, съобщи Иван Гешев след среща с български евродепутати в Брюксел преди месец.

Според някогашния сръбски министър председател и водач на Нова партия Зоран Живкович " Цветан Василев финансира партията на сръбския президент Александър Вучич и политическата групировка на външния министър Ивица Дачич ". " Белград отхвърля да съобщи на България Цветан Василев, тъй като той финансира Сръбската прогресивна партия на Вучич и Сръбската социалистическа партия на Дачич. На Василев беше разрешено да приватизира стъкларския цех в Парачин. И това не бе елементарна корупционна скица. Това бе на ръба на законното и нямаше да стане, в случай че нямаше закрилата на страната “, сподели още Живкович в сръбския парламент при започване на месец февруари тази година.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР