Вероятността да се заразим с коронавируса никога не е била

...
Вероятността да се заразим с коронавируса никога не е била
Коментари Харесай

Какво да правим при заразяване с Омикрон и кога сме най-силно заразни

Вероятността да се заразим с ковид в никакъв случай не е била по-голяма: броят на инфекциите с разновидността Омикрон не стопира да пораства. Но по какъв начин въобще да разпознаем, че сме с Ковид-19? Какви са признаците при болест с Омикрон, по какъв начин да се лекуваме, по кое време да потърсим лекарска помощ и защо би трябвало да внимаваме, до момента в който сме в изолираност?

Най-честите признаци са кашлица (42%), хрема (31%) и температура (26%). Възможни са още главоболие, болки в ставите, изнемощялост, от време на време и разстройство. Тъй като доста от признаците са сходни с тези при простуда, най-сигурният метод да разпознаваем зараза с ковид си остава тестването.

За разлика от зараза с разновидността Делта, при Омикрон постоянно се демонстрират и липса на вкус и нощно изпотяване. Загуба на усет съвсем не се среща.

Когато пробата е позитивен

В случай на болест би трябвало да постъпим както и в други сходни обстановки: ибупрофен и парацетамол оказват помощ за събаряне на температурата и против болки. Пациенти от рисковите групи е най-добре бързо да се свържат с домашния доктор, а за хората с бустерна доза от имунизациите против Ковид-19 е известно, че съумяват добре да отстраняват високата централизация на вируси в тялото, припомня DW.

Ако температурата надвиши 39,5 градуса или се появи зной, би трябвало да се потърси персоналния доктор, който да преслуша белия дроб и да ревизира насищането на кръвта с О2.

Хигиената у дома

Тестовете, носните кърпички и други хигиенични материали, употребявани от инфектирания, би трябвало да се изхвърлят в компактно затворена найлонова торбичка. Важно е да се подсигурява, че други лица няма да влязат в контакт със инфектираните боклуци.

Коронавирусът не е по-устойчив на външни въздействия от други причинители на настинки. Затова е задоволително повърхностите в дома да се забърсват с естествен почистващ препарат - използването на дезинфектанти е ненужно. Що се отнася до употребяваните принадлежности - и при тях е задоволително да минат през миялната машина. Спалното долни дрехи и носените от инфектирания човек облекла би трябвало да се изперат в перална машина.

Кога сме най-силно заразни?

Както при множеството вирусни инфекции, инкубационният интервал продължава от три до шест дни. Има данни, които приказват, че при Омикрон този интервал е малко по-къс, в сравнение с при разновидността Делта.

Трудно е да се дефинира прецизен интервал от време, в който човек е инфектиран за останалите. Но се счита, че заплахата от преместване на болестта е най-голяма малко преди и директно след появяването на признаците.

Колкото по-висока е концентрацията на вирусите у инфектирания човек, толкоз повече вирусни частици издишва той. А това усилва вероятността да болести някого.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР