Велики петък е най-тъжният, най-тежкият ден за Божия син. Ден,

...
Велики петък е най-тъжният, най-тежкият ден за Божия син. Ден,
Коментари Харесай

Днес е Разпети Петък, скърбим за Спасителя

Велики петък е най-тъжният, най-тежкият ден за Божия наследник. Ден, в който Пилат, подстрекаван от тълпата, която ревяла " Разпни Го ", му издал тежка присъда. В този ден Иисус, след безчет поругания, страдания, неимоверни премеждия, бил разпнат на кръста. Невинния Агнец - " изтезаван за нашите беззакония и непреодолим за нашите грехове ", бил принесен в жертва за греховете на цялото човечество.

Раздрало се небето и земята, слънцето скрило лика си, мрачевина надвиснала над Голгота. Божият Син починал, разпънат на кръст като най-позорен бандит. После бил заровен в каменен саркофаг в пещера, пред която управляващите оставили стража и голям камък на входа, написа в библейските текстове.

На този ден в Страстната седмица в храмовете е Неговото опело, а християните съпреживяват страданията и гибелта на Спасителя. Затова неслучайно Великденския пост през днешния ден е изключително непоколебим: Църквата повелява тогава да не се яде, нито нещо да се пие (дори вода).

Тайнството на този най-тежък за християните ден

се е запазило и в националните обичаи на предците ни. В този ден вярващите пречистват душите и отварят сърцата си към положителното. Народът споделя, че на Велики петък и пиле не пее и гнездо не вие. Всяко дихание страда дружно с Богочовека, съпричастно е на неговата гибел и заравяне.

Затова на Разпети петък не подхващали никаква работа. Хората вярвали, че в случай че нарушават тази възбрана, ще ги сполети непоправима неволя. Преди изгрев слънце дамите ходели да берат здравец и други полски цветя, които носели в църквата. След празничната молитва и алегорично заравяне на Спасителя., всички присъстващи се провирали под масата, отецът ги благославял и им дава осветени цветя за здраве. Цветята оставяли пред иконата и пазели до идващия Разпети петък. С тях дамите лекували заболели деца, слагали ги под възглавницата срещу нерешителност или кадяли с тях хора, които били урочасани.

На Велики петък девойките вземали мая и замесвали тесто за великденския ритуален самун. Приготвяли няколко типа погачи, кошара, харман, яйченик, пъстър колак, вилиден, родан и прочие На най-голямата погача правели декорация – с червени яйца, към които моделирали отворена врата - с цел да „ влиза берекета в къщата ”. Другите хлябове били дребни, украсени с по едно алено яйце или пък с дупка в средата, в която слагали китка здравец. Наричали ги кукли и ги раздавали на първия посетител на Великден, на кумицата, на децата в къщата.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР