>Валсартан е лекарство от групата на ангиотензин-рецепторните блокери, т. нар.

...
>Валсартан е лекарство от групата на ангиотензин-рецепторните блокери, т. нар.
Коментари Харесай

Български професор: Паниката с изтеглените лекарства е излишна

>
Валсартан е лекарство от групата на ангиотензин-рецепторните блокери, така наречен сартани, които се употребяват необятно в клиничната процедура при пациенти с артериална хипертония, при заболели, претърпели сърдечен инфаркт и заболели със сърдечна непълнота, изяснява проф. доктор Светослав Георгиев, зам.-ректор в МУ-Варна и Ръководител на клиниката по инвазивна кардиология в УМБАЛ " Св. Марина “ във Варна. Тази група лекарства блокира целите, с които се свързва ангиотензин II (най-силната съдосвиваща субстанция в човешкия организъм), който е с нараснали равнища при сходни положения.

Информацията за открити следи от N-нитрозодиметиламин постъпва в ЕМА от самия производител. Посочената субстанция се преглежда като вероятен канцероген. За момента няма открити данни за неподходящи последствия измежду популацията, приемало спрените от ИАЛ лекарства, съдържащи Валсартан.

От аптечната мрежа са изтеглени над 60 продукта, употребяващи дейна съставна част, създадена от фармацевтичните фабрики в Китай. Същевременно, на пазара се оферират и артикули, чиято дейна съставна част Валсартан е на други производители, за които няма данни за наличие на примеси от N-нитрозодиметиламин, добавя проф. Георгиев. При нужда, те могат да бъдат употребявани като директни заместители на изтеглените от аптечната мрежа. Като част от фамилията на сартаните, Валсартан може да бъде сменен и с лекарства от същата група, притежаващи доста близки характерности, съдържащи като дейна съставна част кандесартан, телмисартан, олмесартан, ирбесартан и лозартан. Общо, другите възможности са над 100, успокоява експертът.

Освен това, патологичната верига, водеща до нараснали равнища на ангиотензин II (чиито резултати се стремим да неутрализираме) може да бъде блокирана на по-ранен стадий и с други лекарства – инхибитори на ангиотензин-превръщащия ензим, които са дори по-широко публикувани в клиничната процедура и в редица случаи са първи избор на лекуване.

Кардиолозите са безапелационни, че суматохата измежду болните е непотребна. Единственото, което пациентите би трябвало да създадат е да се съветват със своя персонален доктор и лекуващ кардиолог, с цел да се избере най-удачната опция във всеки съответен случай.

В УМБАЛ " Св. Марина “ Варна, като едно от най-големите здравни заведения в България, има 36 кардиолога на щат, които са разполагаем да реагират по зародилия проблем във всеки един миг. Болницата разполага с цялата нужна инсталация (3 велоергометъра, 5 ехокардиографа, 2 скенера, 2 магнитни резонанса и 2 ангиографа), която може да се наложи да бъде употребена при всеки самостоятелен случай. Пациентите могат да се обръщат към консултативния кардиологичен кабинет №1393, който е ситуиран на II-ри етаж в здравното заведение, в който от 8.30 до 16.00 ч. всекидневно има кардиолог разполагаем.

Визитка: проф. доктор Светослав Георгиев е приключил медицина в МУ-Варна през 1986 година Има добити специалности по вътрешни заболявания, кардиология и професионална подготовка " инвазивна кардиология ". Член е на Дружеството на кардиолозите в България, Българското сдружение по интервенционална кардиология, European Society of Cardiology и БЛС. Проф. Георгиев е зам.-ректор на Медицински университет-Варна и Ръководител на Клиниката по интервенционална кардиология в УМБАЛ «Св. Марина».
Източник: burgas24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР