В сряда природният газ по тръбопровода Ямал-Европа, който по принцип

...
В сряда природният газ по тръбопровода Ямал-Европа, който по принцип
Коментари Харесай

Природният газ по тръбопровода Ямал-Европа тече в обратна посока за 23-ти пореден ден

В сряда природният газ по тръбопровода " Ямал-Европа ", който по принцип транспортира съветски газ на запад към Европа, продължава да тече в противоположна посока - на изток от Германия към Полша - за 23-ти следващ ден, демонстрират утринни данни на немския мрежов оператор Gascade, представени от Ройтерс.

От 21 декември 2021 година насам газовата връзка сред Полша и Германия работи в противоположен режим, пренасяйки природен газ от запад на изток, което способства за прогресивен ценови напън върху европейските цени на синьото гориво.

През газопровода " Ямал-Европа " по принцип се реализира към една шеста от естествения годишен експорт на съветски газ за Европа и Турция.

В сряда (12-ти януари) газовите размери на изток възлизат на към 8,7 милиона киловатчаса в час (kWh/h), нараствайки по отношение на 7 милиона във вторник, като се чака да останат в реверсивен режим при същите размери до ранните часове на четвъртък, демонстрират данни от измервателната точка Mallnow на германско-полската граница.

Не е ясно по кое време газопроводът ще промени назад потоците на природен газ към Германия, макар че източник, непосредствен до " Газпром ", сподели, че компанията се чака да обърне потоците назад в някакъв миг този месец, защото съветският колос е платил за транспорт на газ на запад.

В същото време портативната мощ на съветските газови потоци от Украйна към Словакия през граничния пункт Велке Капушани, различен главен маршрут за синьото гориво към Европа, е постоянна и възлизат на 287 362 мегаватчаса (MWh) дневно.

Това равнище е устойчиво спрямо портативната мощ, следени от края на предходната седмица, само че остава надалеч под равнищата от над 900 000 MWh дневно, регистрирани през първите три седмици на декември 2021 година, демонстрират данни на словашкия оператор на тръбопроводи Eustream, представени от Ройтерс.

Европейските цени на природния газ се повишиха с над 30% при започване на 2022 година на фона на засилващите се опасения за ниски газови доставки през зимата, като на 7-и януари фючърсите на нидерландския газов хъб TTF с падеж в края на януари за малко даже пробваха да тестват равнищата над 100 евро за мегаватчас, откакто в самия завършек на 2021 година (на 31-ви декември) те се търгуваха с 7-седмично дъно към 70 евро за MWh.

Последва ново известно намаляване на цените към 77 евро за MWh по време на вчерашната търговия, само че при старта на търговията в сряда природния газ нараства назад към 84 евро за мегаватчас.

Газовите фючърси на нидерландския хъб TTF доближиха рекордно ценово равнище от към 180,27 евро за мегаватчас на 21-ви декември 2021 година, след което последва внезапно поевтиняване вследствие на упованията за високи доставки на полутечен газ (LNG), защото цените му в Азия се намалиха, което направи Европа по-привлекателна дестинация за LNG.

За януари са планувани повече от 20 танкера за полутечен природен газ да бъдат разтоварени в Северозападна Европа.

От друга страна обаче захлаждането през последни дни покачва търсенето на енергийни източници, в това число на природен газ, като в това време остават в действие и опасенията към съветските доставки на синьото гориво за Европа.

Всичко това допуска, че цените на природния газ на хъба TTF могат да продължат да се движат в кратковременен проект сред 70 и 100 евро за мегаватчас.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР