В следващите три години в икономиката ще се изсипят допълнително

...
В следващите три години в икономиката ще се изсипят допълнително
Коментари Харесай

Вместо да се ускорява, растежът намалява

В идващите три години в стопанската система ще се изсипят в допълнение над 30 милиарда лв., само че вместо да се форсира, икономическият напредък съгласно средносрочната прогноза на държавното управление ще понижава.

Това изясни в изявление за БНР председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

За 3 години се планува да увеличим дълга с 16 милиарда, да поддържаме недостиг над 3%. Тук прибавяме и 12 милиарда по Плана за възобновяване и резистентност – станаха 28. Добавяме Х милиарди от спряната корупция и обири. Тоест, има едни над 30 милиарда в допълнение пари, които се изсипват в стопанската система и тя не форсира растежа си, а го забавя. Така е съгласно прогнозата, уточни той.

Икономическият напредък за 2024 година е едвам 3,4%, 3,7% за миналата 2023 година и 4,8% за актуалната. Виждате по какъв начин растежът, вследствие на това огромно изсипване на пари, дори се забавя, вместо да се форсира. Но в това време се подклажда инфлацията, отдалечаваме се от еврозоната. А инфлацията води до обедняване на хората. Като средносрочна прогноза ние не подкрепихме бюджета. Подкрепихме го за тази година с доста ангажименти и рекомендации, прибавя Велев.

Относно отхвърли на ръководещата коалиция да се компенсират редица обществени институции за високите цени на тока Велев разяснява: „ Ние бием камбаната от август. През цялото време обясняваме, че не става дума единствено за бизнеса, а става дума и за общините с уличното им осветяване, и за манастирите, и за лечебните заведения, и за читалищата, музеите, театрите, учебните заведения и така нататък От август месец, съобщи ръководителят на УС на АИКБ.

Заради закъснелите обезщетения не в размер, който би могъл да бъде, се получава напрежение, безапелационен е Велев.

Бизнесът, където може, когато няма обезщетения и не са в цялостен размер и закъсняват, подвига цените, само че общината или болничното заведение не може да вдигне цените. При тях обстановката е по-тежка, сподели той.

С цените на природния газ обстановката е по-сложна, в сравнение с с тези на електрическата енергия, счита Велев. При тока той вижда решение в „ помесечно компенсиране на свръхвисоките цени за сметка на свръхвисоките облаги в енергетиката ”.

Пари за обезщетения в самата енергетика има. След цялостни обезщетения единствено за първото тримесечие ще има половин милиард спомагателна облага, над тази, която е била в минали години, счита ръководителят на УС на АИКБ.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР