В руската Държавна програма за въоръженията (2018-2028) е включено финансирането

...
В руската Държавна програма за въоръженията (2018-2028) е включено финансирането
Коментари Харесай

Шест подводници „Супер-Пирания” ще контролират цялото Черно море

В съветската Държавна стратегия за въоръженията (2018-2028) е включено финансирането по основаването на мини-подводници, въпреки преди половин година изглеждаше, че от плана „ Пираня ” към този момент никой няма да се заинтересува. През март на интернационалната галерия LIMA 2017 на малайзийския остров Лангкави Санкт-Петербургското конструкторско бюро „ Малахит” показало дребна подводница „ Пираня”, способна да носи хиперзвукови крилати ракети „ Калибър” и " Циркон ", написа pravda.ru. Там един от ръководителите на „ Малахит” със страдание споделил, че техните подводни съдове не намират пласмент нито в Русия, нито по света.

Положението радикално се промени откакто Китайската съдостроителна група China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) показа на отбранителната галерия Defense & Security 2017 в Бангкок три нови плана за дребни подводници за решение на оперативни задания, предопределени за износ. Представители на CSIC настояват, че интерес към този момент демонстрират няколко страни, в това число Алжир, Бирма, Венецуела, Египет, Либия и ОАЕ.

Едва тогава висшите съветски военни осъзнаха какво са на път да изгубят и по тази причина включиха плана „ Пираня” в 10-годишната държавна стратегия за въоръженията, написа pravda.ru.

Преди месец, на 18 ноември, БЛИЦ описа, че планът „ Пираня” датира от времето на Съюз на съветските социалистически републики. Тогава са издигнати единствено две такива дизел-електрически подводници, които влезнали в строя през 1988 и 1990 година, само че още на идната година са бракувани „ заради незадоволително финансиране и липса на подобаващи за тях задачи”. Водоизместването на руските „ Пирани” съставлявало 320 тона, дължина – 28 м, широчина – 4,7 м. Можели да развиват скорост 7 възела (13 км/час) и да се потапят на дълбочина до 180 м. Освен екипажа от 3 души на борда имало място за 6 десантчици. Можели да работят в реки, на плитчини и в самите бази на съперника.

Има учредения да се твърди, че в избрана степен сегашните „ Пирании” ще дойдат на бял свят с помощта на появилите се GPS и на крилатите ракети „ Циркон” и „ Калибър” като тяхно оръжие.

При план П650 водоизместването е единствено 720 тона (при АП „ Хаски” е 12 хил т) с допустима дълбочина на потапяне 300 м и отдалеченост на корабоплаване 1500 благи (2200 км). Нейното оръжие е 4 торпеда диаметър 533 мм или 8 торпеда диаметър 400 мм. При самостоятелно корабоплаване под вода до 3 седмици по-голямата част от дистанцията може да бъде измината в подводно състояние.

При подводницата „ Супер-Пираня 2” (П750) водоизместването ще е от порядъка на 950 тона, а далечината на корабоплаване ще е 2000 морски благи (3700 км). Нейно въоръжение ще бъдат 4 крилати ракети „ Калибър” или „ Оникс” в универсални отвесни пускови установки.

Новите „ пирании” на практика не могат да се открият във водата. Шумът на тяхната енергетична установка не се отличава от естествените шумове на океана. Те са тихи и поради дребната си скорост от 15 възела (28 км/час).

Планира се „ пираниите” да работят край съветските крайбрежия. Според специалисти, също така в забележителна степен се взема решение въпросът за Курилите. Там съществува единствено един комфортен проход за атомни подводници сред Кунашир и Итуруп. Другите са прекомерно тесни и плитководни. Свръхмалките, само че стратегически смъртно рискови „ пирании” обаче са в положение без проблеми да минават през проливите Измена и Ламперуза. Това дава други благоприятни условия за защитата на акваторията на Охотско море,ъ обобщава pravda.ru.

Превод и редакция: БЛИЦ
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР