В ранното утро на Богоявление традиционното мъжко хоро влезе в

...
В ранното утро на Богоявление традиционното мъжко хоро влезе в
Коментари Харесай

Стотици извиха мъжко хоро в ледените води на Тунджа в Калофер

В ранното утро на Богоявление обичайното мъжко хоро влезе в ледените води на река Тунджа в Калофер , оповестява БГНЕС.

С тъпани и песни стотици калоферци, хванати на хоро, нагазиха във водите на реката. Мъжете се събраха в дома на собствен съгражданин, където цяла нощ пяха песни, свириха с тъпани и гайди, играха хора .



Мъжкото хоро в Калофер е само по рода си и се играе единствено в подбалканския град от към 200 години. В реката влизат единствено мъже, които цяла нощ преди този момент са загрявали с алено вино и домашна ракия .

Не единствено калоферци, само че и във всички краища на България хората споделят, че който е нагазил в ледената вода не се е разболял , него простуда не го лови. А в случай че във водата има лед, то годината ще бъде здрава и добра за хората.

 Снимка 398516
Източник:

Според легендата Калофер е учреден през 1533 година. Тогава група мъже предвождани от Калифер челник, " владеели " тази част на Стара планина и непрекъснато нападали преминаващите турски кервани. Невъзможността да се оправи с Калифер челник и хората му, принудила султана да позволи на хайдутите да се заселят по тези земи при изискване, че престанат да атакуват керваните. Войводата приема предлагането и се открива в землището на сегашен Калофер.

През идващите епохи Калофер израства като значим културен и търговски център, с рентабилен занаят за локалните хора, поради което бил наименуван " Алтън Калофер " - Златен Калофер .

 Снимка 398517
Източник:

Калофер е опожаряван няколко пъти от турците. Последното опожаряване на Калофер става през 1877 година, когато са избити всички мъже и градът е опустошен.

Най-видният наследник на Калофер е революционерът и поетът Христо Ботев .
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР