В психиатриите у нас се лекуват и хората, които се

...
В психиатриите у нас се лекуват и хората, които се
Коментари Харесай

По неофициални данни: В България има над 200 хил. алкохолици

В психиатриите у нас се лекуват и хората, които се борят с алкохолизъм - хронично, рецидивиращо, прогресивно и евентуално смъртоносно заболяване. Световната здравна организация (СЗО) го дефинира за по-тежко от шизофренията. Според неофициални данни у нас живеят над 200 хиляди алкохолици, оповестява bTV.

У нас също има групи за взаимопомощ " Анонимни алкохолици ". В тях членуват хора на друга възраст, с друг обществен статус и обучение. Всички те са обединени от обща цел - да останат трезви и да оказват помощ на други да победят алкохола.

" Анонимни алкохолици " не е религиозна конструкция, само че се уповава на вярата. Началото слагат борсов медиатор и хирург през 1935 година в Съединени американски щати - тогава безнадеждни алкохолици. Сега мрежата съществува в 150 страни и се посещава от над 2 млн. души.

СЗО дефинира като корист всяко количество алкохол над една дребна ракия, една чаша вино или една дребна бира на денонощие.

Но не всеки, който пие, става пияч. Алкохолиците са генетично предразположени. Това е болест на мозъка, която визира психологичното и телесното положение, общественото действие и ценностната система.

" Това, което отключва целия този механизъм, е използването на алкохола с биологичното влечение. Тогава към този момент алкохолът се включва в самия продан на клетката и когато вие спрете алкохола, клетката стартира да страда ", разяснява доктор Владимир Николов, шеф на Държавна психиатрична болница за лекуване на алкохолизъм и зависимости.

Настъпилите биологични промени на клетъчно равнище карат човек да продължава да пие.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР