В понеделник започват Великденските пости за 2018 година. Великден, който

...
В понеделник започват Великденските пости за 2018 година. Великден, който
Коментари Харесай

Чист понеделник е днес! Вижте какво се прави и какво не се!

В понеделник стартират Великденските пости за 2018 година. Великден, който е завършек на Великденските пости тази година се пада на 8 април 2018 година.

Великденските пости са най-строгите през годината и по тяхното време, са неразрешени църковените бракове.
Поради това и една от известните дати за сватби в годината е последната събота преди постите, а сватбения сезон на процедура стартира с приключването им.

Чист понеделник - първият ден от седмицата след Сирни заговезни до Тодоровден. В българския национален календар тя е известна като Ту̀дурица, Ту̀дурска неделя, Суха неделя, Луда неделя, Трѝмирна, Гладна и Кукерска.
Българката чисти и подрежда къщата си, с цел да пречисти мислите си, да пребори хаоса и да подреди света си. А денят е наименуван и “песи”, тъй като честват за здравето на домашните кучета.

До 50-те - 60-те години на ХХ-ти век и в селата и в градовете през седмицата сред Сирница и Тодоровден децата се маскирали и обикаляли по домовете. Домакините ги посрещали с огромна наслада, обилно ги гощавали и дарявали.

Това е нашият, български вид на Вси светии.

В Източна и Югоизточна България се счита за неприятна седмица, има вяра се, че който се разболее през тази седмица не би могъл да се излекува и че „ глухият Тодор “ предизвиква глухота и изсъхване на растения и хора. Така имат вяра в Странджа. В Ловешко и Плевенско се счита, че през това време нощем вървят таласъми, караконджули и други сходни.

Освен Чист понеделник, денят се назовава още Песи понеделник, Къси понеделник, Рогач, Кукеровден и други

На този ден се правят обичаите Тричане на кучета и излизат Кукерите.

От този ден се резервират редица забрани, които са най-много годни за първата, третата и последната седмица на поста. През това време не се позволява половото другарство сред мъжа и дамата, а през останалите дни на поста единствено в сряда и петък.

По време на Великия пост не се позволяват венчавките, а през първата седмица и помените. Тези забрани не включват работата на полето, защото настава най-усилният сезон по обработката на лозята.

Великденските пости стартират отчасти на Месни заговезни. Една седмица по-късно, на Сирни заговезни, се заговява за последно с яйца, мляко и млечни артикули. И от понеделник стартира същинското постене.

40-дневните пости символизират времето, което Христос прекарва в пустинята в подготовка за саможертвата си. Затова се счита, че лишавайки се от блажна храна, човек пречиства тялото и душата си.

Не бива постенето да се схваща като механично отнемане от избран тип храна и питиета.

Великите пости са време за размисъл, за осмисляне на живота, преоценка на свършеното. Време да се покае човек за неприятните си действия, да потърси нов път към възвишеното и към себе си.

Спорадично се среща и вярването, че в случай че пиле, излюпило се от яйце, което е снесено през Тодоровата неделя, прескочи труп, то той ще вампиряса. Във вярванията Тодоровата неделя е една от трите „ сестри “ - Тодоровата, Русалската и Празната (или Средпостната) неделя след Великден.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР