В първите седмици след коронакарантината, келнерите у нас правеха смели

...
В първите седмици след коронакарантината, келнерите у нас правеха смели
Коментари Харесай

Бакшишът дошъл с чая като благодарност за бързо обслужване - slava.bg

В първите седмици след коронакарантината, келнерите у нас правеха смели закръгляния на сметките - да вземем за пример от 15 на 20 лева, тъй като 3-месечната пауза на бакшишите им се отрази тежко - те съставляват над три-четвърти от парите, които вземат. Нещата се поуспокоиха, тъй че в курортния сезон е забавно да научим историята на този налог обслужване, който плащаме ние - клиентите.

Всичко стартира в Англия преди към три века. Поводът е неочакван - всеобщото зареждане с чай, който става най-модната напитка, когато империята придобива колонии на изток, откъдето идва това растение. Търсенето в заведенията е толкоз огромно, че хората си плащали да имат преимущество в поднасянето на най-благородното за това време пиво. Всъщност, изисканите дами и господа преди този момент в никакъв случай не били посещавали заведения - там се отбивали единствено долните прослойки на обществото - моряци, проститутки и нарушители.

Чаят трансформирал публиката и образа на заведенията, качило се равнището. И личният състав, тъй като притежателите не щели да дават съответното възнаграждение, намерил метод да се порадва на този натиск. Бакшишът се плащал в кутийки, оставени на видно място, с цел да бъде почетено от клиентите бързото обслужване. Това през днешния ден го има до касите на веригите за бързо хранене.

От тези отдавнашни времена преди 3 века в някои езици като съветския и до през днешния ден думата, която при нас е турска и значи "давам в допълнение ", се корени в названието на чая. Путин и неговите сънародници викат на парите, които се оставят на келнерите "чаевие ".

В другите цени нормалните бакшиши са разнообразни. Русия, която споменахме, е единствената, където те се считат за противозаконен приход - в България също имаше сходни хрумвания предишното лято на някогашния министър Владислав Горанов, който искаше да се купуват касови апарати за всеки келнер и за добавените от клиентите пари да се издават бележки, да се взема налог облага и Данък добавена стойност. В Италия пък локалните хора не дават бакшиши. Ако са супер удовлетворени, традицията е занимателна - вика се с пръст келнерът, а той наложително има джобче на ризата, в което се пускат една-две-три дребни монети - по 1 или най-много 2 евро. За сметките от над сто-двеста евро това, несъмнено е нищо.

Не единствено у нас, само че и в цяла Източна Европа нормалният бакшиш е 10 %. В буферната сред нашата и Западната част на континента Австрия, предвижданите добавки са от 3 до 6%. Испанците са по-дашни - до 15 на 100. Най-голяма благотворителност се демонстрира в без друго супер скъпите заведения на Ню Йорк, където бакшишът доближава невероятните 30% и е неписан закон.
Източник: slava.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР