В началото на втория срок е предвидено обучение на 1500

...
В началото на втория срок е предвидено обучение на 1500
Коментари Харесай

Красимир Вълчев: 1500 учители ще бъдат обучени как да оценяват на матурата след 4 клас

В началото на втория период е планувано образование на 1500 учители от цялата страна за метода на оценяване на двата изпита от националното външно оценяване след 4 клас, сподели министърът на образованието Красимир Вълчев на петъчния парламентарен надзор в Народното събрание.

Всички четвъртокласници да бъдат оценени при равни условия на външното оценявяне. Това е повода диктовката по матурата по Български език и литература да е на аудио запис. Ще бъдат спазени всички интернационалните стандарти за провеждането на изпити, увери министърът Вълчев.

Оценяването на дилемите с отворен отговор ще се правят оценка електронно и отдалечено от учители от цялата страна. При непредвидени обстановки диктовката ще може да се чете и от преподавател, сподели още министърът на образованието.

Диктовката ще бъде съобразена с равнището на учениците, записът ще е с ясна дикция, няма да се изисква слагането на пунктуационни знаци, които не са учени от учениците, успокои родители и учители Вълчев.

Предвидена е среща от огромен формат с учители на 7 февруари. Външното оценяване би трябвало да бъде насочено към умения и ще изисква по-малко заучаване, изясни министърът на образованието.

Диктовката от записи ще бъде изчетена един път напълно, а след това на смислови елементи, ще бъде повтаряна постепенно. На записа ще са сложени пунктуационните знаци, които ще би трябвало да бъдат сложени, разясни Вълчев.

Той приказва и по тематиката за увеличението на броя на студентите в специалностите с дефицит.

От 58 хиляди на 43 хиляди са намалели признатите студенти за последните 4 години, като най-голямото понижение е с близо 60% в областта на юридическите науки, регистрира той.

Имаме демографско понижаване на претендент студентите. В идващите 10 година ще имаме дефицит по всички професионални браншове, предвижда Вълчев.

От 400 на 2000 бройки са увеличени в последните няколко години студентите от историческите ни диаспори, за които България обезпечава банкет в български университети. Запълват се към 1100 бройки. Близо 3 пъти е увеличена стипендията за този вид студенти от историческите ни диаспори от Албания, Молдова и доктор. страни. Предвижда се те да не заплащат академични такси, сподели Красимир Вълчев и добави, че са планувани осведомителни акции в тези райони, където живеят етнически българчета, както и в близо 300 неделни учебни заведения в чужбина.

Вълчев означи, че за центрове за специфична просветителна поддръжка

в МОН не са постъпивали сигнали. При съответни сигнали поемам ангажимент за инспекция безапелационен беше просветителният министър В момента в този вид центрове са 42, като 8 са общински, а към 24 от тях има общежития.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР