В момента няма спешна нужда от прилагане на бустер дози

...
В момента няма спешна нужда от прилагане на бустер дози
Коментари Харесай

ECDC: Подготовката за трета доза ваксина трябва да започне сега

В момента няма незабавна потребност от използване на бустер дози от имунизациите против COVID-19 на изцяло имунизирани лица от главното население, само че при хора със мощно отслабена имунна система към този момент би трябвало да се обмислят спомагателни дози. Това предлага Европейският център за предварителна защита и надзор на болесттите (ECDC) в механически отчет, оповестен от нашето здравно министерство.

Съображенията идват на фона на предстоящо мнение на Европейската организация по медикаментите за използването на трета доза ваксина на хора с отслабена отбрана. България чака това решение, с цел да стартира да ползва спомагателна имунизация на лекари и учители, имунизирани при започване на акцията. ЕМА към момента не е излязла с него, като то би трябвало да бъде отразено и в продуктовата информация на съответните ваксини.

Ето главните заключения от обявата:

- данни, основаващи се на успеваемостта на имунизацията и продължителността на отбраната демонстрират, че всички позволени ваксини в ЕС/ЕИП сега обезпечават доста добра отбрана против хоспитализация, тежки болести и гибел, свързани с COVID-19, до момента в който обаче към един на всеки трима възрастни в ЕС/ЕИП над 18 години към момента не е изцяло имунизиран. При тази обстановка в този момент целта би трябвало да бъде имунизирането на всички лица, които дават отговор на изискванията и които към момента не са приключили предложения курс на ваксинация;

- от решаващо значение е да продължат да се ползват ограничения като физическо разграничаване, хигиена на ръцете и дихателните пътища, да се употребяват маски за лице, когато е належащо, по-специално в места с висок риск, като да вземем за пример домове за дълготрайни грижи или болнични отделения с пациенти в риск от тежко протичащо COVID-19 заболяване;

- значимо е да се прави разлика сред бустер дози за хора с естествена имунна система и спомагателни дози за тези с отслабена имунна система. В някои изследвания се оповестява, че спомагателна доза ваксина може да усъвършенства имунния отговор при имунокомпрометирани лица, като реципиенти на трансплантирани органи, при които първичният отговор към имунизацията е невисок. В такива случаи би трябвало да се обмисли опцията за използване на спомагателна доза ваксина. Може да се има поради и обезпечаването на спомагателна доза като защитна мярка при по-възрастни немощни хора, по-специално тези, които живеят в затворени пространства, като да вземем за пример жители на домове за дълготрайни грижи.

Европейската организация по медикаментите (EMA) сега прави оценка данните за спомагателни дози и ще реши дали актуализацията на продуктовата информация е целесъобразна. EMA също ще прави оценка данни за бустер дози, показват от европейския център. Докато завърши тази процедура, специалистите поучават държавите-членки да обмислят подготвителни проекти за използване на бустер и спомагателни дози ваксини.

Препоръките по отношение на имунизацията остават прерогатив на националните консултативни комитети по осъществяване на имунизацията, които управляват имунизационната акция във всяка държава-членка. Тези структури са най-подходящи предвид на локалните условия, в това число разпространяването на вируса /особено при притеснителни варианти/, съществуването на ваксини и потенциалът на националната здравна система, предлагат от ECDC.

Към страните от Европейски Съюз е отправена и рекомендацията да се следят прецизно данните за успеваемост на имунизациите и пробивни инфекции, изключително измежду уязвими групи с риск от тежко протичане на COVID-19 и измежду тези, които живеят в затворена среда. Държавите-членки би трябвало да се приготвят за допустимо адаптиране на имунизационните си стратегии в случай че се забележи значително намаление на успеваемостта на имунизациите в една или повече популационни групи, считат от центъра.

 

КЪДЕ ПОСТАВЯТ

Други страни като Германия към този момент започнаха да ползват трета доза на избрани групи. От през вчерашния ден в Германия стартира слагането на спомагателна доза ваксина на хората над 60-годишна възраст и на хронично болните. " Ваксините против ковид са ефикасни, само че след 6 месеца имунитетът на имунизираните спада, в случай че имат съпътстващи болести или са в третата възраст и по тази причина е рационално да се сложи още една, трета ваксина ", изяснява вирусологът Кристиян Дорстен, представен от Българска национална телевизия.

В Съединени американски щати трета доза се слага на хора с компрометирана имунна система от 13 август, като към този момент са я получили над 1 млн. американци. Израел също имунизира с трета доза от лятото - в началото стартира с хората над 60-годишна възраст, а след това предложи и на хората над 50 година Тази акция към този момент е обхванала над 1 млн. израелци. Англия също се приготвя да слага трета доза - към този момент на хора с имунни проблеми, като заболели с HIV/СПИН. Такова желание обявиха и във Франция.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР