В момента минималните основни заплати за длъжностите Младши учител и

...
В момента минималните основни заплати за длъжностите Младши учител и
Коментари Харесай

Вълчев: Средната учителска заплата ще е над 1500 лева

В момента минималните съществени заплати за длъжностите " Младши преподавател " и " Учител " са 760 лв., а откакто бъдат направени възможни последващи стъпки с бюджетите за 2019, 2020 и 2021 година, минималната заплата ще доближи над 1250 лв., а междинната заплата в образованието ще бъде над 1500 лв.. Това сподели министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред публицисти на интернационалната конференция " Подкрепа за младите учители като инструмент за качествено обучение - привличане, набиране и подготовка на ефикасни млади учители в образованието ". Форумът е част от календара на Българското председателство на Съвета на Европейски Съюз, съобщи " Фокус ".

Важното е като страна, да поддържаме учителските заплати над междинните за страната, това е основно в дълготраен проект, с цел да мотивираме повече младежи да станат учители, разяснява министър Вълчев. По думите му дефицит на експерти и на служащи ще има във всички специалности и браншове, само че дефицитът на квалифицирана работна ръка ще бъде по-малък, в случай че успеем да създадем по този начин, че повече младежи, с високи просветителни резултати, станат учители.

Има малко нарастване на студентите в професионалното направление " Педагогика ", само че за жалост, към момента има понижение на студентите в професионалното направление " Педагогика на образованието по... ", сподели министър Вълчев. Той означи, че това е значимо, тъй като в това направление се образоват бъдещите учители по разнообразни предмети. Особено обезпокоителен е дефицитът на учители по физика, по математика и по някои други образователни дисциплини, съобщи просветителният министър. Вълчев сподели, че МОН ще направи осведомителна система, която ще демонстрира къде има дефицит на учители и по кои образователни предмети. В тази система ще се записват всички завършващи с педагогическа дееспособност, както и имащите такава, само че ще има и информация за педагогическите експерти, навлизащи в пенсионна възраст - по райони и по образователни предмети. Така " ще картографираме " дефицита на учители в страната, разяснява министър Вълчев.

Той заяви, че младите учители в българското учебно заведение - до 35 години, са 8 %, което е релативно малко от общо близо 90 000 учители. Средната възраст на учителите у нас в този момент е сред 49 и 50 години, като тя е достигнала максимумът си преди две-три години, като през последните три години са се пенсионирали доста български учители. Затова междинната учителска възраст " малко падна ", а при обикновено възрастово систематизиране тя би трябвало да бъде с 10 години по-малка, изясни просветителният министър. " Предизвикателството е в това - да обезпечим системата с близо 40 000 педагогичен експерти, в идващите 10 години ", разгласи министър Вълчев. Той сподели, че в идващите години приблизително ще се пенсионират на година сред 4000 и 4500 педагогичен експерти - учители, учебни шефове, логопеди, психолози.

Затова имаме огромно предизвикателство, обвързвано с това да притеглим повече млади учители в учебно заведение, съобщи министър Вълчев. Той разясни, че това може да стане с изключение на с спомагателните стипендии, само че и с увеличение на приема в професионалните посоки за придобиване на педагогическа подготовка. /24chasa.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР