В края на 2018 г. 39% от анкетираните в цял

...
В края на 2018 г. 39% от анкетираните в цял
Коментари Харесай

”Галъп интернешънъл”: Българинът е песимист за бъдещето на света

В края на 2018 година 39% от интервюираните в целия свят считат, че идната година ще е по-добра от приключващата. На противоположното мнение са 24 на 100 от интервюираните. 31% от хората не чакат смяна. Очакванията на 22% от от българите са 2019 година да е по-добра от 2018 година 30% считат, че новата година ще е по-лоша, а 31% чакат да няма смяна. 17% не могат да отговорят.
Така чистата стойност на оптимизма у нас (дялове на оптимисти за 2019 година минус дялове на песимисти за 2019 г.) е -8. През предходната година тази оценка беше +3. Това демонстрира прочут спад на общия оптимизъм, се споделя в разбора на данните.

България е по-песимистична на фона на източната част на Европейски Съюз, като да вземем за пример Румъния демонстрира доста по-сериозен оптимизъм (нетна стойност +21). България демонстрира по-малко оптимизъм от междинното и за Европейски Съюз като цяло (28% оптимисти). Според чистите оценки на Балканите най-оптимистично са настроени албанските общности, а на другия полюс са Турция и Босна и Херцеговина.

Очакванията за по-добро директно бъдеще се усилват за болшинството от интервюираните в Африка (обикновено оптимистичен район макар изискванията на живот), в Индия, в европейските страни отвън Европейски Съюз, в Съединени американски щати и в Латинска Америка. От друга страна, се вижда скептицизъм за идната година в Близкия изток, в Русия и значително в Западна Европа.

Традиционно оптимизмът за новата година доминира в множеството страни по света. Тази година изключение вършат Турция, Сърбия, Обединеното кралство, Полша, Чехия, Русия, Босна и Херцеговина, България, Хонконг, Франция, Италия, Ливан, Йордания и Южна Корея.

Президентът на международната асоциация " Галъп интернешънъл " Кънчо Стойчев разяснява, че в продължение на десетилетия световното проучване " В края на годината " регистрира абсурд: хората, живеещи в по-богати страни, са настроени по-песимистично към идната година. И противоположното. Изглежда, че страхът от загуба на това, което имаш, е по-голям от страха да нямаш.

Поглед към различен основен индикатор – дали идващата година ще е по-мирна за света от отиващата си, демонстрира, че за 15% от българите това ще е по този начин. 28 на 100 са на противоположното мнение, а 38% чакат да е същата. 19% се затрудняват да отговорят. Нетната стойност е -13. С тази чиста стойност страната ни е покрай междинните стойности за света.

Глобално 28% от интервюираните по света чакат 2019 година да бъде по-мирна, 34% считат, че ще бъде по-проблемна. България наподобява относително по-оптимистична за мира на фона на останалите страни в източната част на Европейски Съюз и изключително на фона на целия Европейски Съюз. Сравнени с останалите на Балканите обаче, българите наподобяват по-скоро песимисти за това дали годината ще бъде по-мирна. И тук сякаш албанските общности са измежду най-бодро настроените.

За пръв път през този век тази година все по-голям брой западноевропейци чакат, че идната година ще е по-малко мирна.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР