В благоевградската фабрика работи само една машина за филтри с

...
В благоевградската фабрика работи само една машина за филтри с
Коментари Харесай

За Агенцията за приватизация "Булгартабак" прави цигари и няма нужда от глоба

В благоевградската фабрика работи единствено една машина за филтри с 15 служителя, споделят от синдикатите

© Цветелина Белутова Има една държавна институция, която се споделя Агенция за приватизация и следприватизационен надзор, която от години нищо не продава, и затова има да управлява единствено 2-3 остарели покупко-продажби. Една от тях е за " Булгартабак ", който на хартия се води благосъстоятелност на офшорки, само че е свързван с депутата от Движение за права и свободи Делян Пеевски.

Пред очите на всички холдингът затвори цигарените си заводи и в София, и в Благоевград, редуцира над 2000 служащи в тях и престана да създава цигари. Според приватизационния контракт фабриките би трябвало да запазят предмета си на активност до 2021 година, а в противоположен случай дължат наказателна клауза в размер на заплатената сума при покупката, която е 100 млн. евро.

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики Агенцията за приватизация и следприватизационен надзор, която би трябвало да следи дали фабриките работят или не и да постанова наказания, настойчиво не намира време да ревизира дали те действат и да наложи санкции. Софийската фабрика беше дефинитивно затворена през 2016 година, а теренът й беше разчистен от здания, с цел да послужи за нов градеж. От началото на тази година бяха освободени и последните служащи, останали в най-голямата фабрика на холдинга в Благоевград.

По данни на членове на двата към този момент закрити синдиката на цигарени служащи в КНСБ и КТ " Подкрепа " сега в Благоевград работи единствено една машина, която създава филтри за цигари. Това минипроизводство е обслужвано от едвам 15 души. Консумативи за цигареното произвеждане, обаче, създава и друга огромна фабрика, периферно обвързвана с холдинга - " Юрий Гагарин " в Пловдив.

Агенцията за приватизация и следприватизационен надзор, която разполага с близо 100 чиновници, не намира време и потенциал да ревизира какво се случва на място и избира да има вяра на писма, че всичко е наред. Институцията беше дала обещание, че ще го направи през март тази година, само че очевидно не й е стигнало време и предпочитание.

Чиновнически еквилибристики

В началото на годината стана ясно, че съвсем всички служащи от благоевградската фабрика на цигарения холдинг са освободени. АПСК научила за това от медиите и отправила питане към " Булгартабак холдинг " дали преустановяват активността.

Оттам получили информация и документи за прекратяване на индустриалната активност от 24 януари до 23 февруари 2019 година и че по-късно индустриалната активност ще бъде възобновена. Въпреки че дадоха обещание, че ще ревизират какво се случва в Благоевград, който се намира на 78 км от столицата, от организацията не са го създали.
Ето и обяснението пред " Капитал ": " осъществени са насрещни инспекции и е изискана информация и от други институции, която удостоверява, че сдружението реализира индустриална активност, заради това не се е наложило инспекция на място в предприятието ". В допълнение от организацията споделят, че частичното спиране на индустриалната активност не е съображение за налагане на наказания по приватизационния контракт.
Освен това означават, че прекъсването на индустриалната активност през 2019 година и осъществяването на оставащите отговорности се регистрират до 30 юни на 2020 година

" Анализ от страна на АПСК ще бъде осъществен през 2020 година, след показване на отчетни документи от страна на сдружението за този регистриран интервал ", се споделя в отговор на организацията.

А дали в действителност работи

Това, че " София – БТ " работи, се илюстрираше в настрана хале в Благоевград с подложен надпис " София – БТ ", което организацията приемаше за опазване на активността. През 2017 година " Булгартабак " продаде марките си цигари на международния водач Britsih American Tobacco и до предходната година тези марки се произвеждаха по контракт в Благоевград. Фабриката там затвори при започване на годината, а самият " Булгартабак холдинг " преди три месеца даже промени името си и то към този момент няма нищо общо с цигарите.

Първоначалният покупател BT Invest към този момент даже няма присъединяване в холдинга и мъчно ще бъде санкциониран. Това, обаче, видно не се вижда от институциите.

Според приватизационния контракт не се позволява прекратяване на главната и комерсиална активност на всички дъщерни сдружения по едно и също време. Това, обаче, на процедура се случва. Самото произвеждане на филтри надали може да се назова произвеждане на цигари, което е главната активност на холдинга.

От АПСК дават отговор на въпроса дали в действителност това е главен предмет на активност с нищо незначещото изказване " сдружението ( " Булгартабак – Холдинг " АД) и дъщерните сдружения ( " Благоевград – БТ " АД, " София-БТ " АД, " Плевен-Булгартабак " ЕАД и " Лафка Маркет " АД) следва да реализират активността си според записания предмет на активност към датата на привършване ". В допълнение от АП означават, че сдружението е изпълнило отговорностите си към края на 2018 година и досега не са установени нарушавания на клаузите на контракта и не са налагани наказания на купувача.
Така, седем години след приватизацията, " Булгартабак " изчезна от картата на предприятията в България. Ако не беше благосъстоятелност на Делян Пеевски, може би институциите щяха да видят проблем в осъществяването на този контракт. На изгубване

Според доклада за второто тримесечие на тази година Булгартабак има спад в продажбите от над 3.7 млн. лева и те са общо за 1.080 млн. лева с осъществена загуба за интервала от 1.629 млн. лева През първото полугодие на 2018 година холдингът е бил на облага от 1.4 млн. лева.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР