В България хазартът ще продължи да бъде много голям фактор

...
В България хазартът ще продължи да бъде много голям фактор
Коментари Харесай

Психиатър: Да се помисли за политики за лечението на зависими от хазарт

В България хазартът ще продължи да бъде доста огромен фактор върху живота на хората, само че най-малко дано да се намерения за политики за лекуването на тези хора. Нека да се намерения за това 1% от облагата да отива за развиването на стратегии за помощ на тези хора, техните фамилии и деца. Това сподели психиатърът и психоаналитик доктор Светлозар Василев в предаването " Още от деня ".

Той изясни по кое време се счита за прекрачена границата на
хазартна взаимозависимост.
Д-р Светлозар Василев, психиатър и психоаналитик: Границата е доста огромна сред това, което ние в психиатрията назоваваме, обществена игра на
хазарт, това, което се назовава професионален хазарт, тъй като при хората, които понякога играят на такива игри, това не е взаимозависимост.
При професионалния
хазарт има доста огромна дисциплинираност и нормално предел на сумите, с които се играе, тъй че контролът е в ръцете на хората.
Д-р Светлозар Василев: Докато при хазартната взаимозависимост, която ние преглеждаме като психологично разстройство, това не е по този начин. Това е границата, която се прекрачва. Човек има потребност от това неспокойствие и тази еуфория, които съпровождат
залагането. Има доста разнообразни личностни предпоставки, които водят до тази взаимозависимост. Някои са свързани с емоционалността на индивида, други - с когнитивните функционалности.
Човек се усеща захласнат от концепцията да залага.

" Най-често това са хора, които са се опитвали да спрат, само че не могат - проваляли са се в опитите си, и които са стигнали до това да изгубят доста пари, да пострада тяхната персонална история, почитание и доста постоянно кариера. Тогава приказваме за взаимозависимост ", сподели специалистът.

Статистиката сочи, че към 3% от популацията в България има
хазартна взаимозависимост, добави той.
Д-р Светлозар Василев: Най-вече това са младежи сред 18 и 30-годишна възраст, които нямат кой знае какъв брой развити обществени умения и развита емоционалност и зрялост. Така че, когато те се усещат потиснати, мрачни, в обърканост, доста постоянно протягат ръка към
хазарта.
Голяма част от хазартно подвластните не се интересуват толкоз от парите, а от емоционалността, разясни доктор Василев.
Д-р Светлозар Василев: Проблемът има и биологичен аспект. С напредването на науката може да се каже кои елементи на мозъка се задействат, когато гледат по какъв начин се върти топчето или прочие и какво става, когато се печели. Хората, които се занимават с
хазарт, минават през това няколко пъти на минута - нормално 20 секунди има завъртане, което подтиква тези сектори в мозъка. Така че мозъкът към този момент се трансформира.
Целия диалог вижте във видеото.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР