В България 82,9% от хората притежават жилищеНа фона на растящите

...
В България 82,9% от хората притежават жилищеНа фона на растящите
Коментари Харесай

НСИ: 1,2 млн. са необитаеми жилища в страната

В България 82,9% от хората имат жилище



На фона на растящите от 15 години цени на парцелите, съгласно  данни на националната статистика, 1,2 млн. са необитаеми жилища в страната.  България 82,9% от хората обаче имат жилище. Освен това всеки седми у нас дели покрив с близки от друго потомство, най-често – родители. Причините за това, съгласно специалистите, са липса на средства или финансова просвета.

Има и такива обаче,който искат  личен дом.

„ Първото предаване, което снимахме беше с едно младо семейство и мъжа непрекъснато споделяше: „ Само да не пребивавам повече с тъщата, единствено да не пребивавам повече с тъщата ”.  Те желаят да живеят настрана и да са свободни 24/7, само че в това време да употребяват комфорта и някой да им оказва помощ ”, изяснява Пепи Димитрова от “Нов дом ”.

На фона на това, че под един покрив  живеят няколко генерации, то други жилища остават необитаеми.

„ Недоверието към банките, ниската рентабилност,която те оферират -  това са главните аргументи, които сътвориха взрив в строителството в последните години и надлежно празни жилища ”, прецизира брокерът Анастас Георгиев.

„ Хората, които работим на пазара, се опитваме да мотивираме притежателите на такива парцели да създадат нещо с тях - било да ги реновират, отдават чартърен или продават на някой различен, тъй като тези парцели основават проблеми за цялата постройка ”, показва Пепи Димитрова.

Това, че има необитаеми жилища, обаче  не стопира хората да не престават да купуват жилища, като за последните 8 години продажбите в Европейски Съюз са скочили с 15%, а максимален скок на цените в този интервал се следи в Естония, Латвия,Австрия,Швеция и Люксембург. Спад на цените има в Италия, Испания и Кипър. България не прави изключение. У нас също се следи скок на цените поради ниските лихвени проценти, които оферират банките.

„ Има растеж след рецесията през 2005 година,2006 г.имаше прочут спад за няколко години и в този момент още веднъж се следи, само че тази наклонност не е единствено в България, тя е международна ”, споделя още Анастас Георгиев./ Нова тв
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР