В 4:40 сутринта пада първата бомба в Велун. Започва Втората

...
В 4:40 сутринта пада първата бомба в Велун. Започва Втората
Коментари Харесай

Велун – градът, който пръв видя Втората световна война

В 4:40 сутринта пада първата бомба в Велун. Започва Втората международна война.

Днес, Велун желае да бъде знак на помиряването и да припомня за страданията на мирните жители по време на войната. За първи път, президента на Полша, както и този на Германия отбелязоха дружно годишнината от началото на кървавото събитие в града. Франк-Валтер Щайнмайер изиска и амнистия от Полша.

"Наистина се веселя, че президентите взеха решение да дойдат във Велун да изразят почитта си към цивилните жертви във Втората международна война ", споделя пред ДПА кметът Павел Окраса.

Полските възпоменателни прояви за Втората международна война нормално се състоят във Вестерплате, където полски гарнизон е нападнат от немските войски рано на 1 септември 1939 година Години наред полуостров Вестерплате беше считан за мястото, където стартира войната, само че в последните години историците акцентират, че нападението над Велун е било осъществено няколко минути по-рано.

"Няма значение къде е бил даден първият изстрел. Има два разнообразни признака на Втората международна война. Вестерплате е знак на невероятната смелост на полския боец, а Велун - знак на цивилните жертви ", споделя Окраса. "Цивилните са тези, които страдат най-вече през Втората международна война - освен поляци, само че и евреи и доста други нации. Искаме да покажем това измерение на войната: каква съсипия е предизвикала тя на фамилиите, градовете, архитектурата ", добавя той.

При нападението преди 80 години градът не е имал укрепления, военна индустрия или противовъздушна защита. Около 75 % от градския център е бил опустошен. Първите бомби били хвърлени над градската болница, чийто покрив бил обозначен с голям червен кръст.

Смята се, че при бомбардировката са починали към 1200 души. "Днес бихме нарекли това терористичен акт ", споделя Окраса.

Една от претърпелите бомбардировката е Зофя Бурхачинска, която през днешния ден е на 91 години. Тя избягала от града боса и по нощница, откакто бомба поразила постройката, в която живеела. Бурхачинска се върнала в града през 1945 година, само че за нея той към този момент бил неразпознаваем. "Баща ми трябваше да ми покаже пътя до учебното заведение - това беше напълно различен град. Там, където преди имаше къщи, в този момент имаше единствено парчета ", споделя тя.

През идващите десетилетия Велун съумява да възкръсне от пепелта и се надява да се трансформира в знак на помиряването и увещание какъв смут за цивилното население са войните. "Искаме да представим тези хрумвания на света ", споделя Окраса.

Кметът се надява също Велун да стане и различен знак - на полско-германското единодушие, дружно с други три следвоенни жеста: писмо от 1965 година от полски до немски епископи, в което те "прощават и желаят амнистия "; почитта към жертвите при въстанието във Варшавското гето, засвидетелствана през 1970 година от канцлера Вили Бранд, и жеста на помиряване сред канцлера Хелмут Кол и премиера Тадеуш Мазовецки през 1989 година

Градът дава своя принос в поддържането на положителни връзки с немските си съседи. Кметът разказва връзките на Велун с партньорските градове Остербург в провинция Саксония-Анхалт и Аделебсен в Долна Саксония като "прекрасни ".

"Мога напълно почтено и уверено да кажа, че можем да служим за образец за положителни полско-германски връзки на локално ниво ", споделя Окраса. Кметът се гордее с постигнатото от града след промяната на режима през 1989 година "Тук имаме мощен стопански център, доста дейни бизнесмени, които по собствен метод връщат дължимото на предходните генерации ", отбелязва той.

Колкото до военните репарации, кметът оставя този въпрос на полската дипломация.

"Ние градим положителни връзки с партньорските си градове в Германия и желаеме те да останат такива. Не бихме желали репарациите да станат причина за утежняването им " акцентира Окраса.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР