Учителите и специалистите по информационни технологии ще са сред най-търсените

...
Учителите и специалистите по информационни технологии ще са сред най-търсените
Коментари Харесай

Кои ще са най-търсените професии през 2020 г. у нас?

Учителите и експертите по осведомителни технологии ще са измежду най-търсените фрагменти с висше обучение през идващите 12 месеца. Това демонстрират резултатите от второто за 2019 година изследване на потребностите от работна мощ, което Агенцията по заетостта провежда взаимно с Комисиите по претовареност към Областните препоръки за развиване в 28-те области в страната оповестиха от пресцентъра на Агенцията.

Изследването е национално представително и е направено посредством анкети измежду 396 000 дейни предприятия в страната.

Данните демонстрират, че през идващите 12 месеца българският бизнес ще се нуждае от 90 500 експерти с дееспособност или висше обучение. Сред тях са медицински сестри, лекари, водачи, машинни и строителни инженери и др. В другите браншове на стопанската система ще са нужни и 64 400 служащи без компетентност. Най-много от тях ще се търсят в секторите с по-ниска продуктивност като растениевъдство, строителство и хранително-вкусова индустрия. Запазва се съотношението 8 от 10 работодатели да обезпечават претовареност на непрекъснат трудов контракт и цялостен работен ден, както и при пролетното изследване.

Анализът на данните демонстрира, че през идващите 12 месеца българската стопанска система ще се нуждае от близо 321 000 служащи и експерти. Според условията на работодателите половината от тях 166 000 би трябвало да имат подготовка. В съпоставяне с пролетното изследване, се регистрира лек спад в търсенето с към 6 хиляди позиции, което по-скоро се дължи на сезонността в търсенето и предлагането на труд. Тази констатация се удостоверява и от структурата на най-търсените служащи и експерти, допълват от Агенцията по заетостта.

Лидерите от изследването в този сегмент през февруари - март 2019 година - служащи в хранително-вкусовата индустрия, са изместени на 14-то място. Есенното изследване сочи, че работодателите ще наемат най-вече строители, заварчици, служащи в растениевъдството и други

Аналогично на предходните към този момент три изследвания, които Агенцията по заетостта организира през 2018 година и 2019 година, работодателите най-често чакат техните чиновници да имат умения за самоконтрол и дисциплинираност и да могат да работят напрегнат. На трето място и този път работодателите слагат потребността от познания и умения за въвеждане на нови технологии в 51% от случаите. Общуване на роден език, разпоредителност и предприемачество, както и цифрова подготвеност, остават трите най-желани компетентности от работодателите с посланичество от над 60 на 100, допълват от Агенцията.

Нагласите на бизнеса по отношение на наемането на нов личен състав през идващите 6 месеца демонстрират, че от 396 183 предприятия, обхванати в актуалното изследване, 76 463 (19,3 на сто) имат намерение да търсят нов личен състав. В съпоставяне с пролетното изследване се регистрира лек растеж (с 3 450) на компании, които ще търсят нов личен състав. А с 1 588 нараства броят на тези работодатели, които имат намерение да редуцират личен състав през идващите 6 месеца (от 11 882 при изследването февруари - март на 13 470 през август - септември 2019 г.).

Затруднения при обезпечаване на фрагменти срещат повече от 78 на 100 от работодателите в страната, като най-сериозни са компликациите при намиране на машинни оператори, продавачи, програмисти и строители.

В средносрочен проект, след 3 до 5 години, на българския бизнес ще са нужни повече от 20 хиляди информатици и малко повече от 17 хиляди учители и преподаватели. Секторът, който ще търси най-вече експерти с висше обучение през идващите 3 до 5 години, остава " Държавно ръководство, обучение, филантропично опазване на здравето "  с 38 на 100 от всички декларирани потребности или общо 34 081. В промишлеността почти еднообразно е търсенето на експерти по осведомителни технологии и програмиране и инженери.

Областите, в които работодателите декларират най-вече потребности от работна мощ са София-град с дял от 27 на 100 от всички декларирани потребности, следват Пловдив - 9,3 на 100, Варна - 7,7 на 100, Бургас - 7,3 на 100, Благоевград - 5,2 на 100. Най-слабо е търсенето в област Видин - 0,8 на 100 от всички декларирани потребности, както и в Силистра, Търговище и Разград - с 1.1 на 100, демонстрира изследването.

В изследването на потребностите на работодателите са обхванати съразмерно предприятия с друга бройка - от микропредприятия, с по-малко от 10 души личен състав, до огромни предприятия с над 250 души. Според икономическата активност максимален е делът на интервюираните предприятия от бранш " Търговия, превоз, хотелиерство и ресторантьорство " (34,5 на 100 ), следват предприятията в бранш " Държавно ръководство, обучение, филантропично опазване на здравето " с 15,1 на 100 представителност, а на трето място е бранш " Индустрия " с 14 на 100.

Проучването на потребностите от работна мощ се прави два пъти в годината, с цел да се набира и проучва настояща информация по отношение на специалностите, компетенциите, знанията и уменията на търсените от работодателите фрагменти и да се възнамеряват ограничения за образуване на тяхната професионална подготовка, напомнят от Агенцията по заетостта.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР