Учени откриват микропластмаса, като някои частици са невидими за човешкото

...
Учени откриват микропластмаса, като някои частици са невидими за човешкото
Коментари Харесай

С дъжда и снега вече вали пластмаса

Учени откриват микропластмаса, като някои частици са невидими за човешкото око, в дъжда, питейната вода и океаните по целия свят, оповестиха Юнайтед прес интеренешънъл и ДПА.

Макар и съществуването на пластмасови частици в международния океан да е добре известно, най-новите проучвания демонстрират, че пластмасови власинки и частици има на всички места.

Учени, измерващи равнищата на азота в киселинни дъждове в планини в Колорадо, откриха в тях пластмасови микрофибри. Малки власинки е имало в 90 % от дъждовните проби, взети край Денвър и Боулдър, както и от отдалечени места като Скалистите планини.

Микрофибрите в дъждовната вода се виждат единствено с микроскоп. На цвят са сини, червени, сребристи, лилави, зелени, жълти. В пробите е имало и дребни пластмасови топчета и късчета

" Вали пластмаса " - сподели Грег Уедърби от Американския геоложи институт.

Европейски учени откриха тази година микропластмаса в другояче чистите Френски Пиренеи. Те споделиха, че най-вероятно пластмасовите частици са отнесени там от вятъра и пресметнаха, че върху Франция годишно падат 2000 тона микропластмаса.

Микрофибри бяха открити и в арктическия сняг.

Микропластмасата - части под 5 мм, се образуват при разграждането на пластмасовите отпадъци или се освобождават от козметика и препарати за абразивно разчистване.

Микрофибрите се освобождават от акрилни, полиестерни и найлонови тъкани и се отделят от тях при пране - нормално с хиляди на продукт.

Най-малките такива частици минават през множеството филтри и могат да навлязат в кръвта на организмите, които ги гълтам. Австралийско проучване сподели, че хората гълтам към 200 части микропластмаса седмично, или 21 гр месечно. Два пъти повече пластмаса се поема с питейната вода. Други източници на микропластмаса са морските блага, бирата, солта.

Какво е количество пластмаса, нездравословно за хората, още не е известно. Американски и канадски учени обаче откриха, че при ракообразните тя предизвиква репродуктивни проблеми и потомство с по-малки размери. Лабораторни проучвания демонстрираха, че микропластмасата е нездравословна за белодробните кафези, черния дроб и мозъка.

Повечето от нерециклираната пластмаса се създава от нефтопродукти. /24chasa.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР