Турската централна банка се зае с най-мащабната чистка на ръководството

...
Турската централна банка се зае с най-мащабната чистка на ръководството
Коментари Харесай

Чистката в турската централна банка продължава и след като Ердоган уволни управителя

Турската централна банка се зае с най-мащабната чистка на управлението си от години, откакто бяха отстранени от служба основният икономист и още най-малко осем други оглавяващи отдели.

Това оповестяват " Ройтерс " и " Файненшъл таймс ", като цитират документ, до който са получили достъп. Агенция " Блумбърг ", която цитира източници, осведомени с въпроса, изяснява, че, наподобява, на прицел са хора, работили допреди години в други институции и компании и които е назначил уволненият от президента Реджеп Тайип Ердоган шеф Мурат Четинкая. Част от чиновниците обаче са в банката от дълги години.

Според " Файненшъл таймс " това значи, че на засегнатите е било обявено, че повече няма да заемат тези постове в централната банка. Освен основния икономист Хакан Кара измежду отстранените са шефът за паричната политика Пънар Йозлю, шефът за пазарите Ирхан Кандар и шефът за банките и финансовите институции Явуз Йетер, дружно с ръковидителите на отделите за институционален риск и изследователска активност.

Решението още веднъж повдига въпроса за намесата на ръководещите в работата на централната банка в миг, когато Турция към момента е обхваната от стопански проблеми. Президентът Реджеп Тайип Ердоган към този момент е давал сигнал, че желае централната банка да оказва " по-силна поддръжка " на икономическата стратегия на държавното управление.

Защо е значимо

Миналия месец Ердоган уволни Четинкая след отхвърли му да следва " разпореждания " за паричната политика.

Темата с лихвените проценти стана мощно сензитивна за Анкара в последната година, откакто ниските лихви бяха измежду факторите, повели страната към рецесия. Ердоган изповядва считаните от доста икономисти за неортодоксални възгледи, че ниските лихви, иначи стимулиращи потреблението и достъпа на компании до заеми, смъкват инфлацията. Четинкая, който дълго отхвърляше да ги вдигне, само че го направи предходната година и това стабилизира обстановката, не се съобрази с искане за повторното им събаряне, отправено от Ердоган, и загуби поста си.

Инвеститори и анализатори се притесняваха, че това бележи внезапна интервенция на изпълнителната власт в паричната политика. Фактът, че от май насам лирата (загубила над една трета от цената си предходната година) е най-стабилната валута от нововъзникващите пазари, обаче ги успокои макар внезапното събаряне на водещата рента. Днес в малко след 10 турско (и българско) време лирата се търгуваше при курс 5.4778 за $, откакто в пика преди година по това време за малко мина психическата граница от 7 за $.

" Огромна загуба "

Според Уур Гюрсес, някогашен представител на централната банка, а през днешния ден публицист, споделя за турската редакция на " Дойче веле ", че ходът " въобще не е умен " - някои от отстранените мениджъри работят там от 80-те години. Според професора по стопанска система в университета " Билкент " в Анкара Рефет Гюркайнар, представен от " Файненшъл таймс ", този ход " освен ще докара до още неверна парична политика, само че няма да остане и кой да споделя истината ".

Тим Аш, пълководец от консултантската компания " Блубей асет мениджмънт " в Лондон разказва основния икономист Кара като " гръбнака " на проучванията на банката по въпросите на паричната политика. " Напускането му е голяма, голяма загуба. Трудно е да се разбере каква, " споделя Аш, представен от " Блумбърг ".
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР