Центърът за изследване на демокрацията представи Годишна оценка на заплахите

...
Центърът за изследване на демокрацията представи Годишна оценка на заплахите
Коментари Харесай

За 150 млн. лева е нелегалният дърводобив у нас през 2019 г.

Центърът за проучване на демокрацията показа Годишна оценка на заканите от проведена престъпност в България през 2019 година

Оценката се прави за трета поредна година и преглежда настоящото положение на разнообразни престъпни пазари у нас, както и трендовете в развиването им.

Наблюдава се общ спад в размера на приходите от незаконна активност, само че те не престават да са основна опасност за стопанската система на страната. От Центъра за проучване на демокрацията показват, че огромна част от незаконните мрежи в България управляват законни бизнеси, което улеснява изпирането на осъществените посредством незаконна активност доходи и слага нови провокации в противодействието на проведената престъпност.

При дългогодишно изследваните престъпни пазари, като трафик на хора и пазар на секс услуги, незаконна търговия с тютюневи произведения, разпространяване и трафик на опиати и проведени Данък добавена стойност измам и се следи опазване на размера през последната година.
 Близо 100 акта сформираха за противозаконен дърводобив
Близо 100 акта сформираха за противозаконен дърводобив

Извършени са над 3000 инспекции в цялата страна

Измамите с електронни платежни средства и киберпрестъпленията пък бележат лек растеж по отношение на предходния интервал.

През 2019 година за първи път в оценката се включват и някои нови незаконни пазари, а точно незаконен дърводобив, незаконна търговия с медикаменти и измами със средства на Европейски Съюз.

По данни на Центъра за проучване на демокрацията незаконният дърводобив у нас за предходната година е в размер на 70-150 млн. лева , като 80% от противозаконния рандеман е от компании с законен подобен. Близо 90% от компаниите пък имат до 20% неотчетен рандеман. Въпреки контрабандата с дървесина обаче се регистрира по-голям приръст в горите по отношение на рандеман - 15 млн. куб. годишно.

Относно незаконните пазари на опиати по отношение на 2011 година се записва растеж на пазара за марихуана, чиито общи противозаконни доходи възлизат на 284 млн. лева Не се регистрира смяна при пазара на хероин, до момента в който при този за синтетични опиати и хероин се бележи спад.

Нелегалната търговия с медикаменти през 2019 година пък възлиза на 200-210 млн. лв., а измамите с евросредства - на 70-130 млн. лв..

Анализът демонстрира, че незаконната търговия с горива през предходната година се пресмята на 450-500 млн. лева, а външният пазар на секс услуги - на 900-1000 млн. лева.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР