Цената на кафето сорт робуста достигна до най-високото си ниво

...
Цената на кафето сорт робуста достигна до най-високото си ниво
Коментари Харесай

Ще поскъпне кафето по заведенията и магазините

Цената на кафето вид робуста доближи до най-високото си равнище от 45 години насам. Това демонстрират последните анализи на интернационалните пазари.

" Скокът безспорно ще доближи до крайните консуматори, въпрос на доста малко време е цената на кафето в заведенията и магазините да се качи, тъй като видяхме необикновено мощен растеж, изключително през април, както при по-евтиния вид - робуста, така и при арабика.  При робустата казусът е във Виетнам  - рекордни и невиждани жеги, донесли изсъхнал интервал. Имаме спад както на производството, по този начин и на износа с 20%, а Виетнам е най-големият производител на робуста ", сподели  анализаторът на интернационалните пазари Димитър Георгиев в студиото на " България заран ".

По думите му има и недостиг на кафе - както на робуста, по този начин и на арабика.

" Този недостиг може да бъде обезщетен с повишение на цената - нещо, което видяхме.  Кафето нарастна с 200% от началото на годината, това е необикновен растеж.  България не е огромен потребител на кафе, у нас се употребяват към 2 милиарда чаши на година, което прави по 1 чаша кафе на възрастен гражданин. Поскъпването на кафето няма да бъде толкоз огромно, колкото на първичната суровина, още повече, че постоянно има ресурси, постоянно ще има и понижено ползване поради по-високата цена ", добави Георгиев  в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той акцентира, че до една година кафето може да нарастне с двуцифрен %.

" Най-оптимистичните прогнози са за нарастване от 10-15%. Един кг кафе от арабика, в случай че в този момент коства 50 лева, следващата година ще коства 60 лева Виждаме все по-сериозна " миграция ",  българите от ден на ден употребяват вид арабика , който е по-скъп и с по-високо качество. Българинът все по-често си купува кафе на зърна, тъй като избира да си ги смели у дома, да усети прясно кафе. Капсулите също дават огромно многообразие като вкусови качества ", изясни анализаторът.

Димитър Георгиев успокои потребителите, че  цената на захарта остава постоянна.

" При захарта имаме огромен баланс, тъй като Бразилия, която е най-големият производител на захар в света, имаше неизмеримо добра година откъм произвеждане на захар. Имаше дъждове, които поддържаха насажденията от захарна тръстика, по-късно пристигна пък суша, която спомогна за прибирането на реколтата. Но пък  при какаото обстановката е близка като тази с кафето - невиждани растежи на цената, изключително през април . Над 60% от международното произвеждане се дължи на две африкански страни - Кот д'Ивоар и Гана, където имаме разнообразни проблеми. На първо място са климатичните проблеми и по-високите температури " сподели още гостът.

Георгиев удостовери информацията, че  има болести по какаовите насаждения, като има и ефикасна ваксина, само че локалните производители не могат да си я разрешат.

" Германците са мощно пристрастени към какаото и употребяват 10 пъти повече на глава от населението, в сравнение с България. Над 11 кг приблизително на човек от популацията на година, а у нас е към 1,5 кг на човек ", разяснява още гостът.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР