Цели 30% от българските домакинства са изпитвали затруднения да плащат

...
Цели 30% от българските домакинства са изпитвали затруднения да плащат
Коментари Харесай

Колко ток и вода плащат на Запад?

 Цели 30% от българските семейства са изпитвали усложнения да заплащат режийните си разноски през 2018 година. В Германия техният дял е бил единствено три на 100. В публикация за " Дойче веле " Александър Детев показва още забавни данни за цените на тока, водата и отоплението.

През 2018 година 30.1% от българските семейства са срещали усложнения да заплащат режийните си разноски, които включват електричество, вода, отопление и други. Това показват данните на Евростат за 2018 година. За целия Европейския съюз 7% от семействата имат сходни усложнения. Техният дял съществено е понижен от 2013 година насам, когато 10% не са били в положение да покрият разноските си.

В най-тежко положение са гърците, най-добре – нидерландците

Статистиките сочат, че 35.6% от гръцките семейства са изправени пред финансови усложнения. Гърция се подрежда преди всичко измежду 28-те страни членки, следвана от северната ѝ съседка България. С минимум проблеми в това отношение са нидерландците, чехите, шведите и австрийците. Чехия е единствената страна в Източна Европа, в която процентът на семейства, които не са успявали да покрият сметките си, е под 5 на 100. В Германия, която има население от близо 83 милиона души, едвам 3% от семействата са изпитвали усложнения да се разплатят.

Колко коства токът за битови консуматори?

По данни на Федералната статистическа работа към 2019 година електричеството в Германия е било най-скъпо в границите на Европейски Съюз. През първото полугодие на 2019 година един киловатчас е коствал близо 31 евроцента на битовия консуматор. Тази цена е била с 1 цент по-висока по отношение на същия интервал на 2018.

Данните се удостоверяват и от Евростат. Веднага след Германия се подрежда Дания с малко под 30 цента на киловат. Най-евтино (по безспорни стойности) е електричеството за битовите консуматори в България и Унгария, надлежно към 10 и 11 цента на киловатчас. По данни на немската Асоциация за енергийна и водна индустрия междинната цена, която немско домакинство, състоящо се от трима души, заплаща за електричество месечно, е 88.10 евро.

Цените на водата

Както и в България, цената на водата в обособените елементи на Германия е друга. През 2018 година тя е била най-евтина в провинция Долна Саксония (средно 1.23 евро на кубик), а най-скъпа в Берлин - 2.17 евро за пространствен метър. След като българският регулатор КЕВР одобри новите цени на водата за 2020 година, най-скъпа тя ще е в Разград - 3.67 лв. на пространствен метър, или 1.87 евро. Най-малко ще заплащат пловдивчани - 2.22 лв. (1.13 евро) за кубик.

Колко отиват за отопление?

Цената за отопление зависи освен от кубатурата и изолацията на жилищата, само че и от типа на отоплителната апаратура. По-малко от три % от постройките в Германия са оборудвани с котли, в които се горят пелети и дървесни стърготини. Това се смята за най-изгодно, изключително за огромни жилища. Половината от немските жилища се отопляват на газ, за което едно домакинство отделя приблизително към 1200 евро (приблизително 2350 лева) годишно за целия отоплителен сезон.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР