Църквата почита днес св. Св. Тихон Задонски. Той се родил

...
Църквата почита днес св. Св. Тихон Задонски. Той се родил
Коментари Харесай

Св. Тихон написал 16 тома за християните |

Църквата уважава през днешния ден св. Св. Тихон Задонски.

Той се родил през 1724 година в бедното семейство на църковния чиновник Сава Кирилович Соколов, село Короцка, Новгородска губерния. В светото кръщение получил името Тимотей. Баща му починал прекомерно рано, а майка му едвам смогвала да изхрани своите сирачета - четири сина и две дъщери.

Когато Тимотей пораснал, майка му съумяла да го настани в Новгородското духовно учебно заведение, което две години по-късно било превърнато в духовна семинария. Завършил образованието си с цялостно отличие през 1754 година, той незабавно бил назначен в същата семинария за учител по гръцки език и реторика.

През 1758 година приел монашеско пострижение с името Тихон и неотдавна бил ръкоположен за йеромонах, а през 1759 година назначен за ректор на духовната семинария в Твер.

Той бил ръкоположен за свещеник в Петроградската катедрала " Св. Петър и Павел " като викарий на Новгородската епархия, назначен бил и за Воронежки свещеник.

Високо благоверен, св. Тихон не можел умерено да гледа разпуснатостта, която заварил в епархията. Той се заел да стегне дисциплината в църкви и манастири, измежду свещеници и монаси и съумял за малко време да реализира прекалено много.

Но здравето му продължавало да се утежнява и Св. Синод го освободил от Воронежката епархия. Св. Тихон се прибрал на уединение и героизъм в Задонския манастир " Св. Богородица ", на 95 км от гр. Воронеж. Неговият огромен героизъм се състоял в непрекъснат пост и молитва, строго духовен живот, непрестанна щедрост при дребното опция в неговото състояние и най-много - в " златословесните трудове ", които написал в съзерцателния покой на манастирското уединение.

През 1770 година почнал да написа своя прочут труд " За същинското християнство ". Това е ревю на християнското нравоучение. В него проличава дълбокото знание на Св. Писание и тънкото предусещане в Христовата православна религия. А през 1777 година почнал своето дивно създание " Духовно богатство, събирано от света ".

Като оставил на своята Църква и народ скъпо документално богатство - творенията му наброяват 16 тома, св. Тихон, изпълнен с преизобилна Божия берекет и чудеса, приключва земния си живот на 13 август 1783 година.

През 1846 година при корекция на централната манастирска черква мощите му били открити нетленни. 78 година след гибелта му, той бил канонизиран от Руската православна черква.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР