Трябва да се забрани за консумация рибата от язовир Пчелина,

...
Трябва да се забрани за консумация рибата от язовир Пчелина,
Коментари Харесай

Д-р Тихомир Стефанов: Трябва да се забрани за консумация рибата от яз. Пчелина

Трябва да се забрани за консумация рибата от язовир Пчелина, съобщи доктор Тихомир Стефанов – хидробиолог (ифтиолог) в Националния природонаучен музей към Българска академия на науките откакто му бяха предоставени две проучвания на водата в язовира, тонове риба в който измря през септември месец т.г.
По поръчка на Централната рибоопазваща организация в Перник бяха направени две проучвания на водата в бент. „ Пчелина “ - от лаборатории в Казанлък и във Финландия, които демонстрират надвишения над нормите в много химични детайли . Резултатите от тези проучвания Actualno.com даде за разбор и коментар на няколко учени в България. Един от тях е доктор Тихомир Стефанов.
„ Моето мнение е, че много ненадейно са повишени безусловно всички равнища на тежки метали - цинк, олово, кадмий. Особено на кадмия е ужасно притеснително . И други метали виждам, че има малко повече от нормата, само че въпреки всичко под оптимално допустимата централизация, като никел и хром. Предполагам, че това е в следствие от потока от големите предприятия, които дълго време са работили там - " Стомана - Перник " и така нататък Част от тежките метали не се всмукват от системата, а се натрупват . Така, че това несъмнено е от годините работа на " Стомана - Перник " и на целия промишлен хъб в Перник, което значи, че в случай че се даде по-широка публичност на тези резултати, би трябвало “, съобщи доктор Стефанов.
По думите му ще е забавно да се ревизира концентрацията на тежки метали в самите риби , което е различен вид разбор, само че обикновен, не чак толкоз сложен.
„ Виждаме, че има голяма централизация на фосфор , което най-вероятно значи, че има замърсяване, идващо от дружество, което създава торове. Такава голяма централизация на фосфор няма по какъв начин от единствено себе си да се появи. Фосфорът и натрупването на фосфорни съединения най-често се дължи на замърсяване при произвеждане на торове, най-много фосфорни. Там би трябвало да има фабрика за произвеждане на торове “, счита той.
Огромното количество сяра - 27 000 микрограма на литър, съгласно него е най-вероятно от някакво друго произвеждане, само че няма съмнение от какво може да е.
На въпрос по какъв начин живеят при тези замърсявания жителите на язовира  д-р Стефанов отговори, че интоксикацията не е директна.
Обясни, че тежките метали се натрупват в организма и когато се доближи дадена централизация, тогава натрупването има патологичен темперамент и в последна сметка летален излаз, както при отравянето с олово и кадмий при хората - не става незабавно, а вследствие струпване, когато има дълга експозиция. „ Това са рискови неща. Натравянето с олово и кадмий е доста рисково както за животните, по този начин и за индивида “, уточни ученият.
„ Всичко, което се натрупва в междинните съставни елементи, в последна сметка се депонира в крайния див звяр, който в тази ситуация с бент. Пчелина е европейският сом или бялата риба. Така, че би трябвало да се създадат разбори на самата риба “, добави той.  
И защото теорията му от предходния ни диалог през септември месец беше, че залпово замърсяване е причина за умирането на рибата в язовира доктор Стефанов в този момент акцентира още веднъж, че в следствие от дългото струпване на токсични и органични замърсявания в язовира и нещо е имало отключващ фактор.
„ Това е било залпово замърсяване. Това може да е нещо, което даже да не е било чак толкоз огромно, само че е отключило процеса. То било последната капка, от която е преляла чашата. Тогава системата е колабирала и се стигна до този мор, който наблюдавахме в края на лятото “, акцентира хидробиологът. 
Според него щеше да е доста забавно да се направи разбор и на азотните съединения , които в действителност са индикатори за органиката, която постъпва в язовира край Перник.  
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР