Тринадесет медала - 8 златни и 5 сребърни, спечелиха българските

...

13 медала спечелиха българските гимнастички на турнира „Царица Маргарита“ във Варна

Тринадесет медала - 8 златни и 5 сребърни, завоюваха българските гимнастички на шампионата „ Царица Маргарита “. 27-мото издание на интернационалната демонстрация завърши през днешния ден във Варна с присъединяване на гимнастички от 21 страни в самостоятелна и ансамблова конкуренция. Състезанието бе в два паралелни шампионата – по ФИГ (Международната федерация по гимнастика) и клубен шампионат.

С необикновен интерес се очакваше шампионатът по ФИГ, в който българките опазиха почтено имиджа на родната школа. Силните изяви на нашите девойки продължиха и в днешния ден. След като в събота Ана Келман на (снимката) завоюва многобоя при дамите на ФИГ, а с това заслужи и огромния приз „ Царица Маргарита “, в шампионата на уредите през днешния ден 16-годишната прелест извоюва още 3 медала – 1 златен и 2 сребърни. Тя стана първа във финала на обръч с оценка 16,150, където второто място разделиха другата ни представителка Мария Ангелова и румънката Дениса Стоян с 16,100. Във финала на топка Келман заслужи втора оценка – 17,200, и сребърния орден. Златото сграбчи азербайджанката Йелизавета Лужан със 17,650.

В шампионата на бухалки Анна изпусна апарат и  с резултат 16,700 остана със сребърното отличие след румънката Дениса Стоян – 17,200. Бронзова с 15,150 е Йелизавета Лузан от Азербайджан.

В шампионата по ФИГ при девойките във финалите на обособените уреди през днешния ден българките обраха оценките. В шампионата на въже Ева Брезалева сграбчи златото с резултат 16,600, като остави след себе си Соня Лейфман от Израел – 16,250, и Нилгун Саръоглу от Турция – 15,100.

За съвършената си комбинация с топка Катрин Цонева заслужи оценка 17,950 и това й отреди първото място и златния орден. Среброто взе германката Маргарита Колосов със 17,800, а бронзът стана владеене на Соня Лейфман от Израел със 17,700.

Във финала на бухалки Стилияна Николова заслужи най-високата оценка – 18,450. Като изпревари Маргарита Колосов от Германия – 16,850, и Виктория Сидорова от Турция – 15,500.

Валерия Ватова във финала на лента позволи някои грешки, които й отредиха второто място и сребърния орден с резултат15,450. Златото стана владеене на Соня Лейфман от Израел – 16,900, а бронзът остана за Маргарита Колосов от Германия – 14,950.

Припомняме, че в първия ден от конкуренцията българските девойки взеха сребърен орден в самостоятелния екипен многобой с резултат 65,500. Първи в това класиране станаха гивтастичките от Израел (многобоя образуваха Соня Лейфман и Илона Додзин) със общ брой 66,900, а бронза взе Германия с 62,600 (на четирите уреда игра Маргарита Колосов).

Това бе последна инспекция за нашите девойки преди присъединяване им на първото международно младежко състезание в Москва от 19 до 21 юли. Там шампионатът е по същата скица.

Много атрактивна по традиция бе конкуренцията при ансамблите. След златния орден в многобоя от първия ден девическият ни отбор в състав Яна Момчилова, Моника Заркова, Александра Кьосева, Маргарита Василева и Карина Димитрова взе златото и в двата финала на уредите през днешния ден. В композицията с 5 обръча нашите девойки оглавиха класирането с резултат 21,950, като оставиха след себе си съставите на Грузия – 20,900, и Германия – 20,600. Във финала на 5 ленти българките още веднъж бяха безапелационни  - резултат 18,500 и златен орден пред ансамблите на Германия и Грузия.

Още един златен орден българките прибавиха в отборното класиране, което бе образувано от общата оценка на самостоятелните състезателки при девойките и девическия отбор.

Приятна изненада в зала „ Конгресна “ в днешния ден бе и дикторското място, на което седна Георги Чобанов, треньор на националния тим на България по скокове във вода и коментатор на „ Евроспорт “.

Повече от 350 деца се включиха в всеобщата гимнастрада, с която завърши шампионатът, а цялостната зала „ Конгресна “ приветства горещо осъществяванията на най-малките грации.