Трима разпознаваеми журналисти от Българската национална телевизия, уволнени по времето

...
Трима разпознаваеми журналисти от Българската национална телевизия, уволнени по времето
Коментари Харесай

Спешен мониторинг на плурализма в БНТ

Трима разпознаваеми публицисти от Българската национална телевизия, уволнени по времето на генералния шеф Емил Кошлуков, упорстват за незабавен мониторинг на плурализма в Българска национална телевизия за интервала от 15 юни до 15 юли.

Искането им е импортирано в Народното събрание и в Съвета за електронни медии (СЕМ), като желанието им е наблюдението на наличието да бъде направено от самостоятелни специалисти.

Журналистите са Мария Стоянова (бивш сътрудник на Българска национална телевизия в Берлин), Марио Гаврилов (бивш водещ на „ Бизнес.бг”) и Боряна Пунчева (бивш началник на студия „ Екран”).

В отвореното си писмо те показват, че за броени дни то е събрало над 1000 подписа на одобрени имена в България. Провокирано било от небрежно импортираните, а по-късно оттеглени оферти за промени в Закона за радиото и телевизия (ЗРТ). "Приветстваме тяхното отдръпване. Настояването ни за оставка на Емил Кошлуков от поста общоприет шеф на Българската национална телевизия (БНТ) обаче остава ", не престават създателите на писмото.След това в детайли изясняват претекстовете си:

"Медийната услуга, която предлага публичната телевизия е за всички жители на нашата страна и отразява другите хрумвания и убеждения, съгласно Закон за радиото и телевизията чл.6, ал.3 (1) и (6). Генералният шеф би трябвало да е поръчител за това. Обществената реакция и всеобщите митинги на жители пред постройката на Българска национална телевизия обаче красноречиво демонстрират, че Eмил Кошлуков не извършва това свое обвързване. Възниква бездна сред феновете и публичната медия, което буди нашата сериозна угриженост.

Още повече, че авторитетната журналистическа организация "Репортери без граници " към този момент установи, че публицистичната политика на Българска национална телевизия от година насам е изменена от по-скоро неутрална към проправителствена . Цифрово изражение на изчезналата обективност на Българска национална телевизия се открива и в внезапния спад на аудиторията на съществени публицистични излъчвания . Катастрофално понижава зрителският интерес към утринния блок - осведомителният старт на всяка телевизия - сега е към 1% . Гледаемостта на обичайно най-рейтинговото предаване на Българска национална телевизия - "По света и у нас ", е паднала в пъти, откогато Кошлуков ръководи малкия екран - до 5 %. Тези числа са обективното доказателство, че обществото не има вяра на Българска национална телевизия.

Само публичната телевизия си разреши да сътвори чужд до в този момент казус, като не прекъсна програмата си, с цел да излъчи непосредствено в ефир формалното изказване на президента на 08.07. т.г., а избра да пусне запис по-късно. Същевременно на 16.07. т.г. прекъсна ненадейно програмата си, с цел да покаже на аудиторията пътуването на премиера в джипа му, без настоящ мотив за това.

Зачестяват изказвания на в ажни участници в българския политически живот, че от една година не са били канени в предаванията на Българска национална телевизия. Всички тези обстоятелства се съотнасят към времето, в което Емил Кошлуков ръководи . Впечатленията можеха да се подценен, като субективни, в случай че те не бяха и оценка на феновете. Именно аудиторията е решаваща за всяка медия, тъй като без нея тя се обезсмисля.

Изброеното дотук илюстрира безспорната и явна за публиката политическа обязаност на генералния шеф на публичната Национална телевизия. От неговата обществена биография е видно, че той освен е бил народен представител в 39 Народното събрание, основавал е партия - "Новото време " през 2004 година, само че е заемал и управителен пост в партийната телевизия "Алфа " . Върху тези обстоятелства не един път обществено е подчертано, тъй като са несъвместими с член 5, алинея 1 от Закон за радиото и телевизията. До в този момент са били неглижирани. Време е да им бъде обърнато внимание.

Няма друга социална телевизия в Европейския съюз, в която прозрачността на ръководството й да липсва, както е при Българската национална телевизия. Утвърдена процедура на другите европейски публични оператори е да разгласяват рейтингите си. Само в Българска национална телевизия те са загадка и служат само за пропагандните цели на генералния й шеф. Открит достъп до решенията на УС на Българска национална телевизия също липсва . Прикрива се и неизпълнението на Закон за радиото и телевизията по член 71, т.3 съгласно който 10% от бюджета би трябвало да бъде изразходван за филмопроизводство . Кино-продуцентите обществено повдигнаха този въпрос.

Заради всичко това се постанова още веднъж да напомним, че Българска национална телевизия не е комерсиално сдружение, а социална медия и се устоя от налозите на работещите българи.

Изброените обстоятелства опонират също по този начин и на главните правила на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) - най-голямата професионална организация в света, залегнали и в контракта за ръководство на Българската национална телевизия.

Няма да подминем и злепоставянето от страна на Емил Кошлуков, ескалирало в кавги и оклеветяване на одобрени публицисти. Право на всеки общоприет шеф е да сортира екипа, с който да осъществя своята идея. Това не значи, че той се употребява с привилегията, за наставление на останалите, да разрушава репутации и да унижава достолепието на хора, които са били на мнение, друго от неговото.

В умозаключение незабавно настояваме за самостоятелен мониторинг на наличието на Българска национална телевизия по няколко критерия: плурализъм, надпартийност, балансираност и самостоятелност, а също по този начин нововъведения и високо качество . В сходство със Закон за радиото и телевизията предлагаме интервалът на това наблюдаване да обхване 15 юни - 15 юли 2020 година. Готови сме с оферти на одобрени специалисти, които професионално и без значение да проведат мониторинга съгласно най-хубавите европейски практики.

За страдание, сега Съвет за електронни медии отхвърля да се самосезира по многочислените упреци за нарушаване на плурализма и обективността в Българската национална телевизия. Членовете на надзора не демонстрират интерес към пагубния рейтинг на публичната телевизия. Те позволиха грешката да изберат за общоприет шеф на Българска национална телевизия човек, който има съществена роля във банкрута на ТВ7 и не обърнаха внимание на предишното му, като управителен фактор в друга телевизия, вътрешноведомствена за политическа партия. Съвет за електронни медии повери за ръководство близо 70 милиона лв. годишно на човек, претърпял пагубен мениджърски неуспех преди този момент.

Оставаме с вяра, че позволените пропуски и неточности могат бързо да бъдат поправени както и сме разполагаем за спомагателна информация " - приключва отвореното писмо.

Освен от тримата изгонени - Мария Стоянова, Марио Гаврилов, Боряна Пунчева, отвореното писмо е подписано и от техните колегид-р Горан Благоев, Роберт Ковачев, Камен Алипиев, Искра Ангелова, Камелия Дончева, Уляна Пръмова и Бойко Станкушев.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР