Три шампионски титли спечелиха младите български шахматисти от Първенството на

...

Три златни медала за младите ни шахматисти

Три шампионски трофеи завоюваха младите български шахматисти от Първенството на Европейския съюз в Мюрек, Австрия. Емил Узунов, Йоана Кръстева и Ефим Кан завоюваха златните медали в своите възрастови групи.
Състезанието се организира от 31 юли до 8 август 2019 година в 4 възрастови групи – до 8, 10, 12 и 14 години. В конкуренцията взеха присъединяване общо 9 състезателя от България.
Емил Узунов (ШК „ Ан Пасан “, София) завоюва купа и златен орден в групата на момчетата до 8 година Той завоюва 8 партии и записа едно реми.
Така с актив от 8.5 т. от 9 вероятни Емил е първи в групата си, като вторият е на точка и половина след него. Румен Мързаков (ШК „ Варна “, Варна) се класира на трето място в същата възрастова група и завоюва бронзов орден за България.
При девойките до 10 година Йоана Кръстева (ШК „ Елит “, София) завоюва златно отличие. С шестте си победи от 9-те изиграни партии Йоана завоюва купа и златен орден и дели 3-4 място в генералното класиране при момчетата.
Титла и извънреден триумф от 7,5 т. реализира Ефим Кан – едноличен победител в групата до 14 година (ШК „ Бургас 64 “, Бургас).
След европейската отборна купа за девойки на златните ни девойки през юли, тези резултати са следващо доказателство, че България има справедливо място както на европейската, по този начин и на международната шахматна карта.
Източник: actualno.com