Този месец Съединените щати вдигнаха тарифите на вноса от Китай

...
Този месец Съединените щати вдигнаха тарифите на вноса от Китай
Коментари Харесай

Кофас: Заради Тръмп и промишления цикъл световният БВП ще бъде най-нисък за последните 4 години

Този месец Съединените щати подвигнаха цените на вноса от Китай на стойност 200 милиарда $. Американският президент Доналд Тръмп също по този начин заплаши, че скоро може да има още промени. Промени към този момент се случват на международно равнище, като да вземем за пример износът на Южна Корея, който е понижен за последните седем месеца. Освен това, съгласно Холандското бюро за разбор на икономическата политика (CPB), размерът на международната търговия е намалял с 1,1% през първото тримесечие на годината.

Анализаторите на Кофас чакат международната търговия да спадне с -0.7% (средно годишно) тази година, макар предстоящото възобновяване от второто до четвъртото тримесечие на 2019 година (+0.2 до 0.3% за тримесечието; вж. зелените ленти на графиката). Съществуват голям брой аргументи за тези разочароващи за търговията данни. Пример за това е комерсиалният протекционизъм, който непрестанно нараства в доста страни от 2009 година насам. Според Global Trade Alert, през 2017 година 73% от износа на страните от Г-20 са били изправени пред ограничаващи търговски политики. По-слабият напредък на международния Брутният вътрешен продукт също е един от тези фактори. Кофас чака международният Брутният вътрешен продукт да нарасне с 2,9% през тази година, което е с 0,3 пункта по-малко спрямо 2018 година Това ще бъде най-ниското равнище, следено от 2016 година насам.Това се отразява отрицателно на някой браншове като автомобилостроене, строителство, химикали, които са изложени на по-голям риск в този ранен стадий на етапа на закъснение.

Ситуацията след всички тези събития - в Китай се чака ограниченията на Съединени американски щати да костват към 0,8% от Брутният вътрешен продукт, само че отчасти се компенсират от по-експанзивни фискални и парични политики. По-високите американски цени имат директно влияние върху Китай, само че и косвени за нейните снабдители. С други думи, немските експортьори ще бъдат наранени от американските цени за Китай, защото Германия е нейният водещ снабдител на авточасти. Според изследване на Кофас, увеличението на американските цени с 1% за дадена страна води до 0,6% понижение на износа на добавена стойност на страна - сътрудник на страната към която са ориентирани митата. Това непряко влияние е изключително огромно за сегменти като превоза (включително автомобилния сектор), машините и оборудването и електрониката. В Съединените щати общата годишна загуба вследствие на решенията от 2018 година е незначителна (0,04% от БВП). Новите цени малко евентуално ще трансформират обстановката им, защото стоките, наранени от нарастването на цените на вноса от Китай, съставляват едвам 1% от Брутният вътрешен продукт.

Прогнозата на Кофас не допуска обилни спомагателни протекционистични ограничения, само че има висок риск за следващи цени от към 300 милиарда щатски $ импорт от Китай. „ Другата комерсиална война “, или с други думи вероятните по-високи американски цени за автомобилния импорт от Европейски Съюз, остава като неуреден въпрос. Очаква се Съединени американски щати да разгласят решението си този месец, само че крайният период може да бъде отсрочен.

 
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР