Това заявява бизнесмена в специално изявление, разпространено до медиите. "През

...
Това заявява бизнесмена в специално изявление, разпространено до медиите. "През
Коментари Харесай

Иво Прокопиев: КОНПИ погазва закона

Това декларира предприемача в особено изказване, публикувано до медиите.

"През предходната седмица Комисията за лишаване на нелегално добито имущество (КОНПИ) стартира процедура за налагане на запор на мое персонално имущество, на имущество на фамилията ми и на сдружения с мое присъединяване. Бяха запорирани 100% от дяловете във компанията мажоритарен акционер в “Икономедиа”, издател на “Капитал” и “Дневник”, както и други акции и дялове на компании с мое присъединяване, също и идеална част от неподвижен парцел. Обезпечителните ограничения не засягат всекидневното действие на засегнатите компании, изплащането на заплати и осъществяването на търговски задължения ", разяснява Прокопиев.

Според него началото на процедурата на КОНПИ за предварителни обезпечения за възможен предстоящ иск за конфискация почива на две груби операции.

"По отношение на персоналните приходи и добитото имущества за 10 годишния интервал сред 2007-2016-та година, КОНПИ безусловно измамнически пренебрегва забележителна част от приходите на фамилията ми, като в това време брои двойно и тройно всички разноски. Напълно е подценена предоставената от мен цялостна информация за имущественото ми положение, както и резултатите от цялостните данъчни проверки на мен и брачната половинка ми Галя Прокопиева за същия интервал. Т.нар. "несъответствие " сред приходи и имущество е единствено мотив, да се стартира произвеждане, в което да се формулира още по-безумна рекламация на комисията, обвързвана със договорката за "Каолин ".

Второ, главното изказване на КОНПИ, въз основа на което са поискани обезпечителните ограничения е, че договорката за “Каолин” "заобикаля закона ". Цитират се буквално изказванията на прокуратурата от 2002 година, по времето на основния прокурор Никола Филчев. На базата на това изказване, се споделя, че всички приходи от дивиденти и продажба на акции, свързани с “Каолин”, подлежат на конфискация.

По този метод фиктивната рекламация набъбва до 199 милиона лв. и комисията стартира процедура за вписването на голям брой обезпечения ", твърди Прокопиев.

Според него изказванията са неуместни по няколко аргументи:

КОНПИ няма законови пълномощия да проверява или ревизира приватизационни и други сделки;

Периодът на договорката за “Каолин”, 1999-2000 година, излиза надалеч отвън законовия мандат на комисията, която може да ревизира 10 години обратно.

Освен това е изтекла и безспорната отминалост от 15 години;

Твърденията на комисията от 2017 година, които пресъздават тезата на прокуратурата от 2002 година не са правилни и това към този момент е доказано от съда.

В резултат на формираните правосъдни каузи се откри, че при договорката за “Каолин” не са осъществени законови нарушавания. По извършеното следствие има влезнала в действие оправдателна присъда на Окръжен съд-Разград, която през 2004 година е доказана дефинитивно с решение на Върховния касационен съд (ВКС), твърди Прокопиев.

"Очевидно КОНПИ се слага над закона и Върховния касационен съд. Действията на КОНПИ са произвол, който цели принуда, покоряване на публицистичното наличие на "Капитал " и "Дневник " и разрушение на икономическата база на изданията. Активното мероприятие на КОНПИ против мен е нагледна илюстрация, по какъв начин така наречен инструмент на "гражданска конфискация ", попаднал в ръцете на подкупен политически хайлайф, ще се употребява само за мачкане на публичните съперници на статуквото. Дори Правото на Европейски Съюз (Директива 2014/42/ЕС на Европейския парламент) позволява конфискация единствено при влезнала в действие присъда. Случаят демонстрира какъв брой рисково може да бъде превратното използване на сходен закон, който вменява хипотеза за виновност и атакуваната страна може да се отбрани едвам след налагането на обезпечителните ограничения ", твърди Прокопиев.

Според него се прави опит да бъдат цензурирани медиите му.

"Проверката на КОНПИ стартира откакто прокуратурата повдигна неуместни обвинявания по отношение на приватизацията на миноритарния дял на ЕВН на борсата и по този метод сподели по какъв начин на процедура работи целият механизъм за напън посредством подправени обвинявания и запори на същинско имущество. Всички дейности на КОНПИ по наложените обезпечения са обжалвани в период пред Бургаския апелативен съд. Продължавам да съм оптимист, че към момента България е правова страна и по правосъден път ще бъде комплициран завършек на този политически произвол ", сподели Прокопиев.

За желанията да се желае запор върху парцели на издателя на "Капитал " и "Дневник " поради противоречие на приходите и имуществото му се разбра наскоро от медийни изявления. Според информацията става въпрос за разлика от 14 млн. лв., само че към този момент публични данни не са оповестени. Очаква се на следващия ден от КОНПИ да дадат конференция в 12,00 часа в Българска телеграфна агенция.

По-рано от КОНПИ обявиха единствено, че законът разрешава да ревизира всички лица с повдигнати обвинявания, както и че "информацията, събрана в хода на инспекцията е класифицирана като служебна загадка ".

Прокопиев е обвинен дружно с Трайчо Трайков и Симеон Дянков за борсовата приватизация на миноритарния дял на страната в електроразпределителното сдружение ЕVN. Делото обаче беше върнато от съда на прокуратурата поради пропуски и се чака да влезе в Специализирания углавен съд.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР