Това се казва в позиция на ДСБ и Нова Република

...
Това се казва в позиция на ДСБ и Нова Република
Коментари Харесай

ДСБ: Борисов подкрепи антибългарската хунта в Македония

Това се споделя в позиция на ДСБ и Нова Република във връзка вчерашната среща в резиденция "Евксиноград " на Борисов с министър-председателите на Гърция - Алексис Ципрас, и на Румъния - Михай Тудосе, и президента на Сърбия Александър Вучич. Четиримата сплетоха другарски ръце и оповестиха, че са се разбрали да Балканите да станат образец за Европа.

В декларацията на десните обединения по този мотив се споделя:

"На първо място, отсъствието на премиера на Република Македония господин Зоран Заев е необяснимо и нездравословно за българския стратегически интерес. Това е тежък удар против неговите позиции, директно преди локалните избори в Македония, които са основни за удържане на политиката на СДСМ за доближаване с България и ускорена интеграция в НАТО и Европейски Съюз.

Вместо това, на срещата присъстваше сръбският водач, с което България дава знак, че признава фактическия монопол на Сърбия върху македонската външна политика, открит в епохата “Груевски” и мълчешком дава поддръжка на антибългарската хунта, овладяла ВМРО-ДПМНЕ, преди локалните избори ".

На второ място, съгласно ДСБ и Нова Република, необяснимо е отсъствието на албанския водач господин Рама, който управлява страна - член на НАТО. Според тях по този метод българското държавно управление, като хазаин на форума, дава ясна поддръжка на Сърбия в разногласията й с Албания, в контраст с трайната национална политика от 90-те години насам.

"Нещо повече - беше позволено гръцкият водач Ципрас намерено да заеме позиция по споровете в Западните Балкани и да употребява Варна, с цел да утвърди оста “Белград-Атина” , с което беше даден нов тежък знак за занемаряване на българската политика за доближаване със Скопие ", се споделя още в позицията им.

На трето място десните акцентират, че на срещата не са били наранени основните за България въпроси на балканския разговор - компромиса за името на Република Македония, нейното приемане в НАТО и допускане до договаряния с Европейски Съюз, както и развиването и одобряването на кулоар №8 като основа на стабилизацията на района.

"Срещата приключи без обща позиция. Всеки от водачите употребява заключителната конференция, с цел да отбрани личния си вътрешнополитически интерес. Румънският водач повтори трайната позиция на страната си срещу едностранна енергийна взаимозависимост на района, сръбският нападна европейските институции по тематиката “Косово”, а гръцкият - американската политика на Балканите ", допълниха от двете партии.

Според тях само Борисов не е засегнал тематики от български народен интерес , като затвърдил усещането, че “форумът” е "плод на суетна политическа импровизация, а не на сериозна дипломатическа подготовка ".

"Дори по тематиката за приемане на България и Румъния в Шенген, двамата водачи нито получиха ясна държавна поддръжка от Гърция, нито излязоха със мощна обща позиция. Очевидно е, че Румъния ще употребява изпреварващото си развиване, с цел да търси независимо решение на този проблем и определяне на Шенгенската външна граница по река Дунав..

"Приветстваме желанието за разговор по оста “Север-Юг” сред европейските членки България, Румъния и Гърция, както и засилените двустранни контакти с тези страни. Това обаче не значи легитимиране на режима на Вучич в Белград за сметка на доближаването с Македония. Дипломацията изисква деликатна подготовка и преценка на националния интерес, а не популистки импровизации за вътрешна консумация ", приключва декларацията.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР