Това посочиха експерти по време на “Клуб Investor.bg – Tech

...
Това посочиха експерти по време на “Клуб Investor.bg – Tech
Коментари Харесай

Компаниите в България са скептични към използването на изкуствен интелект в бизнеса

Това показаха специалисти по време на “Клуб Investor.bg ” – Tech of Tomorrow Сред аргументите са неналичието на държавна политика и интерес от страна на образователните заведения, само че вероятностите пред бранша са големи
“Клуб Investor.bg ” – Tech of Tomorrow , който се организира на 17 април в Capital Fort, събра топ специалисти в областта на новите технологии и представители на „ интелигентни “ компании , които залагат на изкуствения разсъдък в бизнеса. Повечето от тях се сплотиха към изказванието, че потреблението на изкуствен интелект в бизнеса към момента не е добре развито у нас, а фирмите са скептични.

„ Ако желаеме да оцелеем в днешната бързо изменяща се пазарна конюнктура, би трябвало да преосмислим актуалната обстановка и да стартираме развиването на нови гении и умения. Ако го създадем, ще бъдем подготвени за големия брой благоприятни условия, които пък водят след себе си и грандиозни промени “, безапелационен бе основният редактор на Investor.bg Бойчо Попов.

Големите компании са тези, които първи залагат на технологиите за образован бизнес. Според Диана Стефанова , ръководещ шеф на VMWare България, новите софтуерни решения и услуги дават опция и на новообразувалите се компании да получат добър начален старт.

„ Организациите, които могат да извлекат действителната изгода и да възвърнат инвестицията си от милиони левове, разумно са огромните. Предстои технологията да се развие по този начин, че да разреши и на междинните компании да се възползват “, акцентира Атанас Киряков – основен изпълнителен шеф на Ontotext. Според шефа на Nearsoft Владимир Филипов всяка компания би трябвало да бъде цифровизирана, с цел да успее да доближи до нов бизнес модел.



Във втория панел на софтуерния конгрес на „ Клуб Investor.bg “, отдаден на тематиката „ Достатъчно интелигентен ли е изкуственият разсъдък за бизнеса “, специалистите сплотиха мненията си в изказванието, че фирмите в България са по-скоро скептични към потреблението на изкуствен интелект в бизнеса.

„ Те чакат да видят приложена дадена технология, преди да рискуват с инвестиция в нея, което ненапълно се дължи на нашата народопсихология “, съобщи Христо Хаджичонев , основен изпълнителен шеф и съосновател на A4E.

Лекторите означиха като главен проблем неналичието на каквато и да е държавна политика и интерес от страна на образователните и научни заведения в страната към сферата на изкуствения разсъдък. Според тях съществува голяма бездна в метода на мислене сред университетите и фирмите.

Въпреки това основният изпълнителен шеф на „ Сирма Груп Холдинг “ – Цветан Алексиев , бе безапелационен, че без значение дали бизнесът е подготвен да заложи на изкуствения разсъдък, то сигурно ще му се наложи да го направи, в случай че желае да оцелее.

„ Защото това, което виждаме, е, че наклонността е просто такава – от по-големите и богати организации, които залагат на системи, основани на изкуствения разсъдък “, разясни той.

Според Васил Поповски , основен изпълнителен шеф и съосновател на connecto.ai, потреблението на изкуствен интелект е уместно за всички действия, които могат да бъдат систематизирани и автоматизирани. Въпреки това ще останат и браншове, които „ ботовете “ няма да съумеят да завладеят изцяло, защото в тях се изисква креативност.

„ Машинното образование може да напише сюжет на филм, само че той няма да е неповторим. Хората търсят креативност и там. Поне за момента изкуственият разсъдък не е задоволително зрял, с цел да може да докара до огромни промени в такива промишлености “, изясни Поповски.

Генерален сътрудник на форума бе „Сирма Груп Холдинг“, с поддръжката и на „Филип Морис България“, Opel, „ФрайВиле“ и „Индустриален Холдинг България“.
Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР