Температурите се повишиха с 10 градуса по Целзий над средните

...
Температурите се повишиха с 10 градуса по Целзий над средните
Коментари Харесай

Жегата превърна Сибир в Африка

Температурите се покачиха с 10 градуса по Целзий над междинните през юни в огромна част от Сибир, където почвата е постоянно замръзнала. Това се случва в последния месец, белязан от адска горещина. Или с други думи, приказваме за най-топлия юни в международен мащаб, оповестява Мрежата за наблюдаване на климата на Европейския съюз, представена от организация France Presse.
Арктически часови температурен връх за месеца - 37 градуса по Целзий - беше подложен на 21 юни край Верхоянск в Североизточна Русия, където метеорологичната станция записва температурните аномалии, прецизира Службата за изменение на климата " Коперник " (C3S).
Часовият връх - приблизително за 60 минути - беше с един до две градуса над записаните преди този момент арктически максимуми през 1969 и 1973 година.
Топлото време в огромни сектори от Сибир от януари, в композиция с ниска почвена мокрота, е асъдействало за възраждането на горските пожари, които опустошиха района предишното лято. И броят, и интензитетът на пожарите в Сибир и елементи от Аляска се е нараснал от средата на юни, което води до най-високите въглеродни излъчвания за месеца - 59 милиона тона CO2 - откогато стартират върховете през 2003 година
" Миналата година към този момент беше много извънредно и рекордно откъм пожари лято в Арктическия кръг ", споделя Марк Парингтън, старши академик в Службата за наблюдаване на атмосферата " Коперник " на Европейски Съюз (CAMS), предупреждавайки за " интензивна интензивност " през идващите седмици.
В международен мащаб юни 2020 година беше с повече от половин градус по Целзий по-топъл от междинното в интервала 1981-2010 година за същия месец и наедно с юни 2019 година като най-топлия регистриран до момента, показват специалистите, написа още БГНЕС.
Сибир и Арктическият кръг са предразположени към огромни годишни температурни съмнения, само че постоянството на тазгодишното топло време е доста извънредно, съобщи шефът на C3S Карло Буонтемпо.

" Тревожното е, че Арктика се затопля по-бързо от останалия свят ", сподели ученият в изказване. В Арктическия район междинните температури са се повишили с повече от два градуса по Целзий от средата на 19. век - двойно повече от междинната стойност в света.
Въпреки по-ниските от междинните температури в западните елементи, целият Сибир - по-голям от Съединените щати и Мексико дружно - беше над 5°С над нормата за юни.
Омекването на в миналото твърдата безконечна замръзнала почва - разпростряла се в Сибир, Аляска и Северна Канада – трансформира изискванията на живот на локалните поданици и заплашва промишлената инфраструктура, изключително в Русия.
До всеобщия разлив на дизелово гориво наоколо до град Норилск, Русия, се стигна, когато в края на май контейнер на електроцентрала, издигната на почнала да се топи постоянно завръзнала почва, се срина. " Широкото топене на постоянно замръзналата земя се планува за този век ", написа и в отчет на научната група на Организация на обединените нации за климата от предходната година.
" По-голямата част от арктическата инфраструктура е ситуирана в райони, където се чака да се ускори стоплянето на постоянно замръзналата почва доникъде на века ", предизвестяват още учените.
Освен това почвите в региона на постоянно заледяване в Русия, Аляска и Канада държат два пъти повече въглерод - най-много под формата на метан и CO2 - спрямо атмосферата - над 1,4 трилиона тона. Един звук въглерод е равностоен на 3,65 тона въглероден диоксид.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР