"Тежък комуникационен и организационен проблем". По този начин формулира причините

...
"Тежък комуникационен и организационен проблем". По този начин формулира причините
Коментари Харесай

Мирослав Найденов: Очаквам премиерът да поиска оставката на директора на Агенцията по храните

"Тежък информационен и учредителен проблем ". По този метод формулира аргументите за напрежението към евтаназирането на близо 4000 глави добитък някогашният аграрни министър Мирослав Найденов. По думите му са позволени груби неточности, написа NOVA.

Решенията на шефа на Агенцията по храните не могат да бъдат еднолични, съобщи той.

"Когато стана това събитие, шефът на Агенцията по храните трябваше да задейства член 127 от ветеринарния закон, който гласи, че има Централен епизоотичен съвет към Министерски съвет. Този съвет не е събран и той сложи в извънредно тежка обстановка министър-председателя – той да назначава действен щаб, т.е. трансферира отговорността към него. Доколкото познавам министър-председателя, тъй като в действителност неговите дейности са най-адекватни в обстановката, той свърши това, което трябваше да свърши Агенцията по храните. И тъй като това, доколкото го познавам, няма да бъде минато току по този начин, чакам той да изиска оставката на шефа на Агенцията по храните. Просто това не е работа на министър-председателя ", добави Найденов.

Ако приемем, че става въпрос в действителност за чума, тук се появява проблем с дейностите на Агенцията по храните, чиито ветеринари към този момент са се изнесли от обитаемоте места, което е извънредно рисково, сподели той. Рискът сега е голям, рискът е необикновен, сподели той.

Според него би трябвало първо да се стартира с необятна осведомителна акция, хората би трябвало да знаят какво става, а не да се пускат ветеринари без да се изяснява на животновъдите какво се случва.

Найденов беше безапелационен, че не утвърждава влизането на ветеринарите с полиция.

„ Това не са нинжи. Евтаназията е ужасно неприятно нещо. Това е последният излаз и никой от ветеринарните лекари не е квалифициран да извърши няколко хиляди евтаназии. Така че те ги слагат в извънредно тежка обстановка. Това не се прави по този начин – пускат ги, не изясняват на хората защо, насреща е обикновено да има опозиция, обикновено е да има протести”.

Бившият аграрни министър напомни, че по негово време е имало доста тежка болест от шарп, само че не е имало такава опозиция и когато са потърсили европейските институции за подпомагане, в тази ситуация „ Ди джи санте”, те е трябвало да дойдат авансово и ограниченията да бъдат набелязани дружно.

По думите на Найденов шефът на БАБХ е трябвало незабавно да се задейства съгласно законодателството и да свика Съвет, който да се произнесе по този противоречив въпрос.

Решенията на шефа на Агенцията по храните не могат да бъдат взимани еднолично, разяснява още Найденов и добави, че чака оставката на доктор Дамян Илиев да бъде поискана.

Това изтребване на животните е последна мярка, която се предлага заради стопански аргументи, а не от ветеринарно-медицински, добави той. Найденов е на мнение, че Европейска комисия би трябвало освен да взе участие в този разговор, само че и финансово да подкрепи засегнатите животновъди.

Гостът беше безапелационен, че най-голямата заплаха е неналичието на ветеринари на място от през вчерашния ден. Според него в задачата си Агенцията по храните бързо да се оправи със обстановката, са довели до това гражданско непокорство, до укриването на животни, което усилва риска още повече. Най-адекватно действаха министър-председателят и министърът на земеделието, сподели на финала Найденов.
Източник: bnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР