.td_uid_42_5cc2d7b39218d_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_42_5cc2d7b39218d_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}През последните дни се говори много

...
.td_uid_42_5cc2d7b39218d_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_42_5cc2d7b39218d_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}През последните дни се говори много
Коментари Харесай

Световната здравна организация препоръчва децата до 5-годишна възраст да прекарват по-малко време пред екраните

.td_uid_42_5cc2d7b39218d_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_42_5cc2d7b39218d_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}
През последните дни се приказва доста за новите рекомендации на Световната здравна организация. Според тях, родителите би трябвало да лимитират времето, в което малчуганите зяпат екраните. Но тези рекомендации не са толкоз за рисковете на самото време пред екран, що се касае за преимуществата на това децата да вършат нещо друго през това време.

Препоръките се отнасят най-вече за физическата интензивност и съня на децата под 5-годишна възраст и задачата им е да основат потребни привички по време на тази сериозна възраст.
„ Децата сред 2 и 5-годишна възраст не би трябвало да прекарват повече от 1 час дневно пред екран, а тези под 2 години не би трябвало да прекарват никакво време седнали пред екран. “
Както казахме, тези рекомендации не се отнасят единствено за времето пред тв приемника или в Интернет. „ Но аз мисля, че към тези рекомендации имаше максимален интерес “ споделя Хуана Уилумсен, консултант на СЗО за физическата интензивност и наднорменото тегло при децата. „ То [времето пред екрана] е нещо, за което родители, фамилии и хората като цяло са доста загрижени. “
.td_uid_41_5cc2d7b391d54_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_41_5cc2d7b391d54_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}
“Време пред екран “ може да значи доста неща: гледане на безконечен поток от YouTube клипове, зяпане на телевизия, играене на видео игри, скролване в обществени мрежи или видео диалози с баба и дядо. Има доста отзиви по въпроса по какъв начин цифровата медия въздейства върху мозъците на деца и възрастни. И истината е, че науката още не е подготвена да отговори на суматохата в места като Силициевата котловина, където един родител сподели на The New York Times, че „ дяволът живее в нашите телефони и вреди на децата ни “.

В този случай, обаче, Световната здравна организация не базира рекомендациите си на вредите върху мозъка. „ Не сме търсили доказателства за резултата от екраните, като отделяната светлина, наличието, което е на екрана, който детето гледа или когнитивно развиване “ споделя Уулимсен. „ Ние се съсредоточихме върху заседналото държание “


Следователно, седенето или лежането пред тв приемника е против предложеният предел на СЗО. Танцуването пред тв приемника не е. Зяпането на YouTube на таблета се брои, само че четенето на електронна книга с мама или тате не се. Видеоразгворите с родственици също не са неприятно нещо, споделя Уилумсен.
Тези разграничения са основни, до момента в който учените разучават резултатите от времето пред екран, споделя Марк Потенца, професор по психиатрия в Йейл. “Аз бих споделил, че не всяко време пред екрана е еднообразно във връзка с позитивните и отрицателните резултати. “ споделя той. Това не значи, че СЗО не трябваше да разгласява рекомендации, а че хората би трябвало да са подготвени те да се трансформират с времето. „ Има деца, които порастват сега и родителите се питат по какъв начин би трябвало да възпитат децата си в тази конюнктура. “

Според Майкъл Рич, шефът на Центъра за детско здраве в Бостънската детска болница, фокусирането върху рекомендациите на СЗО пропуща огромната картинка. „ Не е това, че екраните са евентуално нездравословни, а че са неприятен сурогат на общуването лице в лице. “ споделя той. Времето пред екран, в този подтекст, е метод по който хората поддържат връзка с децата. Важната част от това е на децата да им се дават доста разнообразни преживявания. Той би желал към рекомендациите да се прибавят лесни други възможности – като слушането на музика. В противоположен случай, „ задаването на предел на времето пред екран основава повече виновност, в сравнение с изгода. “

С такива ограничавания, отговорността за спазването им пада върху родителите. И Джени Радески, професор по педиатрия в Университет в Мичиган, се надява, че Световната здравна организация ще добави и рекомендации за подобряването на цифровата конюнктура на децата.

„ Те могат да включват по-малко приложимост преди лягане или във вечерните часове, подбирането на просветително наличие и ограничението на пристрастяващи функционалности, на които младите мозъци не могат да устоят. Така на родителите няма да им се постанова да непрестанно да бдят над децата си до момента в който са пред екрана. “

Ето ги и рекомендациите, както са оповестени на уеб страницата на Световната Здравна Организация:
Новородените (децата под 1 година) би трябвало:Да са физически дейни по няколко пъти дневно и по разнообразни способи, изключително посредством игра на пода; колкото повече, толкоз по-добре. За тези, които към момента не могат да се движат, това включва най-малко 30 минути (разпръснати през деня) лежане по-корем до момента в който са будни.Да не са лимитирани за повече от 1 час едновременно (детски колички, високи столове или прикрепени за гърба на родителя). Времето пред екран не се предлага. Когато са в заседнало състояние, четенето и разказването на приказки се предлага.Да спят от 14 до 17 ча́са (0-3 месечна възраст) или от 12 до 16 (4-11 месечна възраст), като това включва и следобеден сън.Децата от 1 до 2-годишна възраст би трябвало:Да прекарват най-малко 180 минути (разпръснати през деня) в разнообразни физически интензивности с каквато и да е активност, по опция със приблизително до интензивно натоварване; колкото повече, толкоз по-добре.Да не са лимитирани за повече от 1 час едновременно (детски колички, високи столове или прикрепени за гърба на родителя) или да стоят седнали за удължени интервали от време. За децата на 1 година, заседнало време пред екран (като гледане на телевизия и клипове и играене на компютърни игри) не се предлага. За тези на 2-годишна възраст, заседналото време пред екран не би трябвало да е повече от 1 час; колкото по-малко, толкоз по-добре. Когато са в заседнало състояние, четенето и разказването на приказки се предлага.Да спят от 11 до 14 ча́са (включително и следобеден сън) с конкретизирано време за ставане и лягане.Деца от 3 до 4-годишна възраст би трябвало:Да прекарват най-малко 180 минути (разпръснати през деня) в разнообразни физически интензивности с каквато и да е активност, по опция със приблизително до интензивно натоварване; колкото повече, толкоз по-добре.Да не са лимитирани за повече от 1 час едновременно (детски колички) или да стоят седнали за удължени интервали от време. Заседналото време пред екран не би трябвало да е повече от 1 час; колкото по-малко, толкоз по-добре. Когато са в заседнало състояние, четенето и разказването на приказки се предлага.Да спят от 11 до 14 ча́са (което може да включва следобеден сън) с конкретизирано време за ставане и лягане..td_uid_43_5cc2d7b39251a_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_43_5cc2d7b39251a_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}
Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР