.td_uid_42_5c974052d06ea_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_42_5c974052d06ea_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}Valve е голяма компания с огромен

...
.td_uid_42_5c974052d06ea_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_42_5c974052d06ea_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}Valve е голяма компания с огромен
Коментари Харесай

Според Valve, бъдещето на гейминга е в анализирането на мозъчните вълни

.td_uid_42_5c974052d06ea_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_42_5c974052d06ea_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}
Valve е огромна компания с голям набор от чиновници, всеки със своята откачена концепция. Един от тях, основният пробен психолог на Valve, показа своето ексцентрично виждане за бъдещето на гейминга на GDC 2019. Концепцията звучи като пригодна за сюжет на сериала „Черно огледало“. Идеята е да може да се записва и изследва мозъчната активност на потребителя директно до момента в който той играе .

Преди формулирането на тезата си, Майк Амбиндер посочи ясно, че „това е просто нечиста сделка, една евентуална посока, по която да тръгнат нещата„. На пръв взор всичко наподобява на смешка, и почтено казано, се надяваме да е по този начин. Въпреки шеговитите фотоси с боса на Valve Гейб Нюъл, Амбиндер продължи:

„Винаги, когато приказвам за това, хората се смеят. Но си помислете. Ами в случай че можехме да предизвикаме съответни реакции с видеоигри и да определим тяхната честота…“


.td_uid_41_5c974052d0283_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_41_5c974052d0283_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}
Психологът съпостави геймъра, употребяващ контролер, с всекидневен диалог. Според неговата прилика, когато говорите с някого, думите ви са равносилни на натискания по копчетата на контролера. И се формулират ясни и точни фрази. Но по отношение на по-тънките сигнали като изражения на лицето: „Видеоигрите не ни разрешават да участваме в невербалната част от разговора„. Резултатът е ограничавания на игрите по отношение на доста фактори, да вземем за пример паметта на индивида. Всеки човек помни до 20-100 комбинации на клавиатурата и мишката. Голям брой за днешните игри, само че съгласно Амбиндер това „все отново е ограничение“. Освен него той показва и времето за реакция на играча.

Съществуващият хардуер (ако парите не бяха проблем), може да разреши на разработчиците да наблюдават всичко, от синаптични отговори до придвижвания на очите и напрежение в мускулите. Първите оферти на Амбиндер е да се съобрази равнището на компликация с пулса на индивида. Друга концепция е компанията, съгласно вашите мисли, да ви награждава със специфични предмети: „Бихме се съобразили с това какви награди желаете и не искате„. Амбиндер предложи машинно образование, следящо реакцията на потребителя, когато се снабди с плячка.



Следващите оферти граничат с лудостта. Според Амбиндер по този начин могат по-ефективно да се привлекат незрящи, глухи или хора с други проблеми да възприемат по-добре видеоигрите. Това обаче изисква потреблението на система за транскраниална магнитна стимулация (TMS), методите на която към този момент се употребяват в битката против безсънието, посттравматичния стрес и други разстройства. Така няма да е нужно да натискате нищо, а ще можете да играете със силата на мисълта. Амбиндер продължи:

„Можем ли да създадем по този начин, че да виждате инфрачервени лъчи като Хищника? Да ви дадем достъп до… ехолокация? Дали можем да прибавим ново осезание?…“



Разбира се, всичко това е чисто хипотетично. Особено втората част би изисквала доста по-скъпо съоръжение от системите за мониторинг на синапси, които се слагат на главата. Прототипна система обаче може елементарно да се вгради в неотдавна разпространявалите се VR шлемове. За Амбиндер даже HTC Vive може да свърши работа. Но до момента в който тези механизми могат да се тестват на външни лица, Valve би трябвало да направи още доста изследвания. Междувременно ние можем да повдигнем въпроса дали това няма да е в раздор с персоналното пространство на геймърите, откакто игрите биха могли да четат мислите им.
.td_uid_43_5c974052d0a82_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_43_5c974052d0a82_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}
Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР