Тази управляваща коалиция в България няма да издържи до следващите

...
Тази управляваща коалиция в България няма да издържи до следващите
Коментари Харесай

”Икономист”: Предстоят предсрочни избори след покана в чакалнята на еврозоната

Тази ръководеща коалиция в България няма да издържи до идващите избори през май 2021 година и следва предварителен парламентарен избор, най-вероятно след поканата за влизане в така наречен чакалня на еврозоната.
Още по-голямото консолидиране на страната в евроинституциите ще зависи от битката с корупцията, напредъка в съблюдаване върховенството на закона и провеждането на вътрешни промени. Но напредъкът в тази посока ще бъде муден.

Постепенно ще се усъвършенства и качеството на администрацията и премахването на ненужните регулации.

Това са част от прогнозите на " Икономист интелиджънс юнит " - анализаторското звено на групата " Икономист " за развиването на България до 2024 година, публикувани в края на октомври.

Дребнави и личностни спорове сред партиите в държавната коалиция и изключително враждебното отношение на " Обединени патриоти " към Европейски Съюз имат капацитет да забавят процеса на другояче продължаващи институционални и структурни промени в интервала 2020-2024 година Но това напрежение няма да сложи под въпрос съществени детайли като валутния ръб, данъчната политика, развиването на инфраструктурата, финансовия контрол или опитите да се усъвършенства образованието, написа още Икономист ".

Експертите считат, че в България няма да вкара еврото доникъде на идващото десетилетие. Те предизвестяват, че стопанската система на България към този момент изпитва някои проблеми още преди действително да е почнал предстоящият интервал на нескончаем муден напредък в Европа.

Според " Икономист интелиджънс юнит " актуалната година ще приключи с много добър напредък от 3.6% от Брутният вътрешен продукт, само че и изясняват, че той се дължи главно на вътрешното частно ползване, подкрепено от повдигането на номиналните заплати и солидните държавни разноски (ръст от 3.9% за 2019 г.) на фона на намаляващи вложения.

Повишаването на заплатите и цените на силата и горивата в България са посочени измежду главните аргументи за бързото увеличение на инфлацията - до приблизително 2.4% за 2017-2018 година след тригодишна дефлация през 2014-2016 година Очакването е за инфлация от 2.9% за 2019 година и задъпжане към това равнище (средно 2.8%) за 2020-2024 година Причините са добре известни и посочвани и от други анализатори - релативно бързото повдигане на заплати всяка година, сложното намиране на чиновници на вътрешния пазар и растящи цени на първични материали на международните пазари.

Износът внезапно се забави (-2.5% на годишна база) през второто тримесечие, главно поради слаб туристически сезон и усложнения в световната търговия. Инвестициите, на които се дължеше растежат през 2018 година, този път са по-малко, в това число тъй като банките имат нараснали равнища на необслужвани заеми, а фирмите отвън финансовия бранш са лимитирани от високи равнища на задлъжнялост.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР