Тази седмица се очаква да се разпишат насоки за прилагането

...
Тази седмица се очаква да се разпишат насоки за прилагането
Коментари Харесай

Лечението с плазма е доказал ефективността си метод: Проф. Милчо Минчев - slava.bg

Тази седмица се чака да се разпишат насоки за използването на способ с кръвна плазма при лекуването на Covid-19. 206 са съгласно формалната статистика излекуваните у нас, от които може да се употребява кръвна плазма за лекуване или клинични изследвания.

Кръвната плазма е течната съставна част на кръвта, която съдържа белтъци, изпълняващи разнообразни функционалности – едни от които са антителата, осъществяващи имунната отбрана на организма, изясни в предаването "Преди всички " проф. доктор Милчо Минчев от Националната профилирана болница за интензивно лекуване на хематологични болести, асистиран професор към университета „ Джордж Вашингтон “ в Съединени американски щати, съобщи БНР.

„ Предполага се, че болен, излекуван след зараза с ковид, е развил някакъв имунитет, опосредстван посредством така наречен антитела или имуноглуболини – те могат да захващат вируса при неговото навлизане, могат да го обезвреждат, а могат и да модулират реакцията на имунната система против този извършител “, по този начин проф. Минчев разказа механизма на метода, на който се разпореждат очаквания за лечението на Covid-19.

Още от 80-те години на предишния век се е употребила така наречен хиперимунна плазма за лекуване на изключително рискови инфекции, акцентира Милчо Минчев. „ Навремето такава плазма се получаваше от здрави донори, които бяха ваксинирани против съответните патогени. Плазмата се събираше посредством процедура плазмафереза. Имаме благоприятни условия за приемане на плазма посредством плазмафереза, както и посредством рутинно кръводаряване “, разясни проф. Милчо Минчев.

Онкохематологът е уверен, че това е подобаващ лековит способ, потвърдил своите благоприятни условия. Той не счита, че страната ни закъснява в използването на лекуването посредством кръвна плазма, тъй като към момента няма задоволителен брой оздравели, с цел да се ползва както за лекуване, по този начин и за клинични изследвания.

От оздравелите от ковид би трябвало да се отделят хората, които имат данните и качествата да бъдат кръводарители и те да дадат единодушието си да дарят плазма. Първо би трябвало да се дефинира какъв брой от тях дават отговор на критериите да бъдат кръводарители, по-късно да се изследва какъв брой от тях имат антитела в нужния титър и да се получи тяхното единодушие, разясни експертът.

Опасностите при използването на кръвни съставни елементи са същите като при използването на кръвни артикули. Трябва да се съблюдават изискванията за типизиране на плазмата, посочи проф. Минчев и добави, че „ тези неща са одобрени в практиката, доста рядко се срещат такива затруднения, съвсем в никакъв случай. “

"Цената на плазмаферезата не е скъпа. Навремето беше 100 лв. осъществяването на плазмафереза, еднократна ", сподели още Минчев.

Относно тезата, че следва да се движим непрекъснато от пик до спад до намирането на характерно лекуване или ваксина против Covid-19, проф. Милчо Минчев разяснява:

„ Аз съм уверен, че ефикасна ваксина ще се откри до края на годината. Тези мрачни прогнози не ме смущават. “

Източник: БНР
Източник: slava.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР