Тази година забелязахме, че в Южното полукълбо, специално в Австралия,

...
Тази година забелязахме, че в Южното полукълбо, специално в Австралия,
Коментари Харесай

Здравните власти: Има вероятност грипният сезон да е по-сериозен

„ Тази година забелязахме, че в Южното полукълбо, особено в Австралия, Нова Зеландия, се отчете много сериозен грипен сезон през нашите летни месеци, които са техните зимни месеци. Отчете се грипен сезон, който започна много по-рано и беше много натоварен. Сравним с грипния сезон 2017-2018 година. Това накара всички специалисти по остри респираторни болести в Северното полукълбо да предизвестяват, че има възможност тази година грипният сезон да бъде малко по-сериозен “. Това заяви доктор Валери Цеков на брифинг.

„ Колко сериозен ще бъде той, ние не можем да кажем сигурно, само че това което видяхме в Южното полукълбо значи, че е доста евентуално той да бъде един обичаен грипен сезон с много висока активност на болесттите “, добави доктор Цеков.

„ Едни и същи хора, всяка година приказваме едни и същи работи и се чудя по какъв начин да поднесем информацията на популацията, тъй че да има действителен претекст. Да има решение, да, аз върша еди какво си, тъй като се грижа за личното си здраве, на моите родители, на моето семейство “, каза главният държавен здравен контрольор Ангел Кунчев, който прикани повече хора да си слагат противогрипна ваксина.

„ Много постоянно се задава въпросът кой е най-подходящия период. Точно това е най-подходящото време от в този момент до края на годината и колкото по-рано, толкоз по-добре, тъй като никой не може да бъде 100% сигурен по кое време ще пристигна грипната вълна “, заяви Кунчев.

„ За момента ситуацията е спокойна, както в България, по този начин и на Балканите, по този начин и в Европа. Това, което следва да се случи, нормално ноември започваме да хващаме обособени случаи. Декември броя се усилва, с цел да доближи пика в края на януари или февруари. Най-вероятно ще се случи по този начин и тази година, заради, което е най-подходящо да се имунизираме октомври, ноември, айде с някакво забавяне декември. Най-добре до Коледа всичко да е завършило. Тъй като и нашият организъм има потребност от 3-4 седмици да създаде цялостен имунитет. Ние не сме предпазени на другия ден след имунизирането. Това важи за всички ваксини “, сподели Кунчев.

„ Д-р Цеков доста добре разказа обстановката, аз не съм податлив да вършим прогнози по кое време ще стартира, какъв брой ще е тежка и по този начин нататък, ще го забележим. Но има две аргументи, които ни карат да сме изключително деликатни. Като едната е това, която сподели той, данните от Южното полукълбо “, сподели доцент Кунчев.

„ Австралия и Нова Зеландия се сблъскаха с най-силната си грипна епидемия за последните 5-6 години. Очакваме, че евентуално по този начин ще бъде и в Северното полукълбо. На какво се дължи това, главно на обстоятелството, че публичният имунитет по отношение на грипните вируси е понижен. Ние 2 години и половина нямахме на процедура съответна среща с грипни варианти, които и да било те, и от там имунитетът ни е доста отслабен, което подготвя за по-широко разпространяване “, сподели още Кунчев.

Тази година евентуално водещ ще бъде вариантът Камбоджа, допълни главният държавен здравен контрольор.

„ Тази година стартираме напълно в точния момент, още не сме средата на октомври, а ваксините са към този момент при общопрактикуващите. Те ще имат задоволително време да ги създадат. Нещо повече, имаме подготвеност, в случай че има огромен интерес, и за допълнителен импорт на дребни количества, в случай че това се наложи “, изясни Кунчев.

„ Националната референтна лабораторя следи циркулацията на най-често срещаните респираторни вируси. Осем респираторни вируси се изследват рутинно. Засега имаме данни за циркулация на нормалните сезонни вируси, риновируси, които са най-характерни през ранната есен и до късната пролет. Също по този начин аденовируси, парагрипни вируси. Респираторен вирус доста рядко сме засичали, той нормално се появява по-късно към края на годината и циркулира паралелно с грипните вируси “, обясни проф. доктор Нели Корсун.

Тя също е безапелационна, че октомври месец е доста подходящ за слагане на противогрипна ваксина.

Около 8 400 пациенти са били приети в болница, до момента в който боледуват от пневмония, като огромен % от тях са с хронични болести, обяви зам.- ръководителят на УС на Български лекарски съюз доктор Николай Брънзалов.

„ Смело мога да заявя, че доста от моите пациенти декларират предпочитание за имунизация. Щастлив съм, че можем да създадем поръчки за в допълнение количество ваксини и всички пациенти да могат да се възползват от тяхното използване при предпочитание ”, сподели доктор Брънзалов.

Здравните управляващи се събраха с цел да дадат повече информация за ситуацията с пандемията от COVID-19 и идната грипна вълна. Участие в конференцията взеха главният държавен здравен контрольор Ангел Кунчев, проф. доктор Нели Корсун, д-р Николай Брънзалов зам.-председател на УС на БЛС и доктор Валери Цеков.

Увеличава се броя на инфектираните с COVID-19. Няма напън върху лечебните заведения към този момент. Главният държавен здравен контрольор Ангел Кунчев съобщи, че на този стадий стягане на ограниченията не се постанова. Той предизвести, че има заплаха от по-сериозна грипна вълна тази зима пред БНТ.

„ Трудно може да се прави прогноза какъв тъкмо ще е грипният сезон. Единственото, на което може да се базираме, е обстановката през нашето лято в Южното полукълбо, където е зима. Това, което се случи, изключително в Австралия, е най-тежката грипна зараза за последните 5 години. Което е обяснимо, тъй като 3 година хората не са се срещали с разнообразни грипни варианти, общият имунитет на популацията е по-нисък, тъй че може да се чака малко по-интензивна зараза “, съобщи доцент Ангел Кунчев.
Източник: breaking.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР