Талянът е мрежа, закотвена неподвижно на морското дъно. Той има

...
Талянът е мрежа, закотвена неподвижно на морското дъно. Той има
Коментари Харесай

Да живееш в талян

Талянът е мрежа, закотвена неподвижно на морското дъно. Той има вход, само че не и излаз. Така рибните пасажи попадат в клопката му, до момента в който плуват свободно край морския бряг, и остават заплетени. Докато ги изтеглят риболовците.

" Таляна " е името, с което преди няколко години импровизирано беше наименуван най-романтичният варненски квартал. Той е заключен в триъгълника сред гаровия площад, улиците " Преслав " и " Цар Симеон " - тогавашното сърце на града. Там са се намирали банките, адвокатските фирми на огромните търговци, модерните магазини, Търговско-индустриалната камара и стоковата борса, синагоги, църкви, най-скъпите градски хотели " Париж " и " Лондон ".

Сега " Таляна " е смела концепция за връщането на бизнеса в квартала, само че и за превръщането му в място за просвета, другарство и развлечение. За градско сърце, което още веднъж да стартира да бие.

Но тази история, типично по варненски, звучи и тъжно. Като знамение за един град с все по-отдалечаващо се славно минало, пленено настояще и красиво бъдеще, което би могъл да има, в случай че успее да да се измъкне от личните си мрежи.

За разликата сред " Таляна " и " Капана "

" Бащинството " на концепцията за превръщането на " Таляна " във варненска имитация на пловдивския " Капан " приписват на настоящия основен проектант на града Виктор Бузев. Така както " Капана " беше основна част от подготовката на Пловдив за столица на културата, още през 2015 година варненската концепция влиза в послание като детайл от програмата, с която две години по-късно градът поема купата " Европейска младежка столица ".

" Основната разлика сред " Капана " в Пловдив и " Таляна " е в метода на отделяне на мястото ", споделя Биляна Раева, която е ръководител на управителния съвет на сдружението " Варна - Европейска младежка столица ". В Пловдив общината влага с изключение на в инфраструктурната рехабилитация на квартала и в директна финансова помощ към актьори за прилагане на пространства в зоната в границите на две години. Във Варна няма такова възнаграждение на наеми за галерии или други пространства, само че пък искащите да се включат в развиването на квартала участваха със свои планове в състезанията през 2017 година ". Благодарение на тях през 2018 година се сътвори общественост от архитекти, урбанисти, дизайнери, IT експерти, историци, актьори, дейни жители, които основаха съдружие " Таляна ".

Според Раева през 2017 година в " Таляна " са били проведени повече от 40 плана, свързани с семейството на Варна. След това с възраждането на зоната са траяли да се занимават специалисти, архитекти и жители, проведени в сдружението.

Чий е този квартал

Две години по-късно обаче в локалната администрация се държат като че ли концепцията не е тяхна и към този момент не ги вълнува. Главният проектант Виктор Бузев и заместник-кметът на града Пламена Маринова даже не желаят да влизат в диалога за напредъка й. Въпросите, изпратени до тях, останаха без отговор. Идеи за бъдещето на квартала се появяват непрестанно, само че към момента малко от тях стигат бързо до реализация. А средства, отделени непосредствено за " Таляна ", по този начин и не са планувани в бюджета на общината.

Така излиза, че след 2015 година варненският " Таляна " се движи редом на, а не тъкмо взаимно с общинската власт.

" Рецептата за основаване на градски зони като " Капана " в Пловдив е в обединяването на силите, споделя Иво Дернев, съсобственик на дребния бар " Котка и мишка " - първият в пловдивския " Капана ". Най-напред трябват хора, които да застанат зад концепцията на подобен план. Нужни са администрация, която да запретне ръкави и да стартира смяната, бизнесмени, които да влагат в нея, само че е нужно и схващане от страна на жителите. Всички би трябвало дружно да осъзнаят капацитета на плана, с цел да скочат в него. Иначе няма да стане. "

 Да живееш в талян
© Цветелина Белутова, Капитал

Мартен Демирев, ръководител на придвижването " Таляна ", споделя, че общината въпреки всичко прави неща: " Без нея нямаше по какъв начин да стане допустимо извеждането на автомобилното придвижване от зоната и превръщането ѝ значително в пешеходна – образец е ул. " Цар Симеон ", която води от централния площад на Варна до гарата. " Има обаче много още, което да се направи, споделя Мартен и дава за образец плана City Walk за пешеходна досегаемост на градската среда. " Надяваме се той да залегне по-сериозно в проектите на локалната власт. "

Според него компликациите идват най-много от това, че има прекалено много хрумвания и познания, които хората от придвижването желаят да приложат, само че различен взема решенията. " Става дума и за частните планове в региона, които са само в ръцете на притежателите им, и във всичко обвързвано с архитектурата и градското обмисляне, които постоянно са в ръцете на няколко изцяло разнообразни институции на локалната власт ", споделя още Мартен. Очевидната липса тук е на някой, който да вземе решение за квартала и да покаже вярната посока. Сега " Таляна " наподобява като че ли се носи по течението.

Стара, забравена, без палми

Това отвращение за работа с цивилен изобретателните структури във Варна е необичайно. Състоянието, в което се намира градът, явно потвърждава, че виновните за него все по-осезаемо страдат от липса на въображение. И компенсират това по чудноват метод.

По време на втория от трите мандата и половина, през които потопи града, някогашният кмет Крил Йорданов измисли гениалното решение да купи близо 100 финикови палми, с които беше решил " да върне образа на Варна от началото на предишния век ".

Идеите на сегашната администрация пък са да възродят мегапроекта за градска автомагистрала от зрелия соц и да налеят пари в една голяма дупка, която да стане... паркинг с монумент.

Дори една десета от 43-те млн. лева, които Варна изля за дупката на Георги Гергов, биха създали чудеса с дребния квартал в центъра на града. Само за образец - първичната инвестиция, с която Пловдив " обнови " " Капана " и му даде подтик за развиване, беше едвам 5 млн. лева А Варна, сходно на втория град в страната, разполага с задоволително пари.

Сегашната концепция за реанимиране на тогавашния настоятелен квартал като място за търговия и развлечение също не е нова. Тя, става известно, е на близо 40 години. Някъде там, в последното десетилетие на " зрелия социализъм ", стартира осъществяването на план, който да трансформира старите каменни здания край стръмната уличка " Дръзки " в заведения за хранене и кафенета. Наричат я на смешка " Напий се самичък " поради прилежащата - " Цариброд ", която в същия план оживява с двадесетина дребни магазина под общото име " Направи си самичък ". С началото на 90-те години тази концепция завършва живота си. Както и доста други хрумвания за бъдещето на Варна.

 В
© Цветелина Белутова, Капитал

В " Таляна " се намира и Социалната чайна на Мая Донева и Стояна Стоева.

Така жители, локална власт и бизнесът във Варна не престават да се държат като хванати в талян - плуват безредно и в разнообразни направления, търсейки излаз всеки самичък за себе си. Ако това не се промени, резултатът ще е предупреден. А в случай че има добра вест, тя е, че никой с изключение на тях самите не може да изтегли мрежите.

" Между 13 и 16 юни т.г. във Варна би трябвало да се състои народен конгрес в който за присъединяване са поканени специалисти от Пловдив и други градове, където е в ход реализирането на хрумвания, сходни с тази за основаването на " Таляна ". Става дума за хора с опит в обособяването на арт квартали или други форми на оползотворяване и запазване на културно-историческото и архитектурно завещание. Резултатите, които чакаме от този конгрес, са два. Първо да съберем на едно място всички тези хора, всеки със личните му борби и експертиза, да създадем общественост. Втората ни цел е този конгрес да продължи и да прерасне в неофициална, а по-късно за какво не и във официална общественост. "

Бюджетът на Варна

Щедростта, с която локалната администрация на кмета Иван Портних харчи обществения запас, намира опрощение в размерите на общинският бюджет, който обичайно е вторият по величина в страната след този на столицата. Но на глава от популацията във Варна се падат приблизително по 1417 лв., до момента в който в София при бюджет от 1.5 милиарда лева тази сума е 1236 лева Едва по-късно се подреждат Бургас с 1247 лева на човек и Пловдив с под 1100 лева

През м.г. бюджетът на Варна беше в размер на близо 400 млн. лева, като единствено от делегирани държавни действия постъпленията в него бяха близо 126 млн. лева

Тази година Варна ще разполага с бюджет от 475 млн. лв.. От тях близо 81 млн. лева ще дойдат от европейски стратегии, а постъпленията от действия, делегирани от страната, ще са 145 млн. лева

В съпоставяне с предходната година най-голямо е нарастването на сумата за обучение - от 118.6 млн. лева на 139.5 млн. лева Те би трябвало да бъдат вложени в възстановяване на просветителната инфраструктура, поправки и ново строителство.

За опазване на здравето в бюджета на Варна са планувани 20 млн. лева, за рехабилитация на улици - 4 млн. лева, за чистотата - малко над 30 млн. лева, и за поддръжка на зелените площи и Морската градина - 7.3 млн. лева

След всички инциденти, които претърпя през последните две години, ще продължи и построяването на бул. " Васил Левски ". За завършването му общината има намерение да похарчи още 37.6 млн. лева

Повече четете на уеб страницата на " Капитал " - тук.

Специалното издание " Капитал Градове: Варна " може да намерите в библиотеката на " Капитал " - тук. Изданието е по план на " Икономедиа " за информиране по отношение на политиката за доближаване на Европейския съюз (Кохезионна политика), съфинансиран от Европейски Съюз.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР