Световният ден за борба с инсулта се отбелязва на 29

...
Световният ден за борба с инсулта се отбелязва на 29
Коментари Харесай

Сградата на Община Силистра засия в лилава светлина

Световният ден за битка с инсулта се отбелязва на 29 октомври под егидата на Световната организация за инсулт (WSO), оповестиха от Асоциацията за инсулт и афазия в България.

На територията на нашата община, акцията минава под патронажа на кмета доктор Юлиян Найденов.

Тази година акцията се поддържа от Министерството на здравеопазването, Националното съдружие на общопрактикуващите лекари в България, Националното съдружие на общините в България и доста представители на българския бизнес.

Във фокуса на публичното внимание се преглеждат признаците на инсулта. Освен те да бъдат разпознати, належащо е предприемането на бързи и решителни дейности, с цел да бъде избавен човек или защитен от инвалидизация.

Акцент в акцията на национално ниво е осветяването на публични здания в виолетов цвят – цветът на битката с инсулта. В самодейността се включиха доста общини. На 29.10.2022 година ще бъдат осветени общински здания, монументи на културата и исторически обекти в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Силистра, Добрич и Враца. Община Силистра ще освети в виолетов цвят постройката на Общинска администрация. Община Велико Търново ще освети в лилаво крепостта „ Царевец “,община Ловеч ще освети в трибагреника средновековната цитадела „ Хисар “.

Иновация на акцията е основаването на интерактивна карта на всички локации в страната, на които могат да бъдат открити листовки, плакати, транспаранти, билбордове или други осведомителни материали.

Можете да откриете специфичен щендер с листовки на Асоциацията за инсулт и афазия във фоайето на Общинска администрация – Силистра.

Кампанията се организира в изискванията на дейна работа по съставянето на Национален проект за битка с инсулта. В края на предходната година България се причисли към Европейския проект, като припозна една от главните му цели (заложена и в устава на Асоциацията за инсулт и афазия), а точно намаляването на броя на инсултите с 10 на 100 до 2030 година. Това може да се реализира с вярна предварителна защита, означават от асоциацията. Като първа и съществена стъпка, те предлагат научаването на признаците на инсулта и вярната реакция, при тяхното определяне.

През месец октомври тази година, Асоциацията за инсулт и афазия започва Национална акция за разпространение на съответна информация измежду популацията, обвързвана с предварителната защита на инсулта. Нашата община се причисли към повече от 70 общини в България, които поддържат битката с инсулта.

Кметът на Община Силистра доктор Найденов съобщи, че това не е еднократен акт на взаимност, а осъзната дълготрайна поддръжка.

От Асоциацията за инсулт и афазия се обръщат с зов към всички българи да отделят няколко минути, да се срещнат със признаците на инсулта и държанието при тяхното определяне. Те приканват българите с цел да изтеглят и да се срещнат с приложението STROKE RISKOMETER, с чиято помощ могат сами да дефинират своя риск, да се предотврати инсулт и да се избави човешки живот.

• 

• 

Проучвания и статистика:

• Съгласно данните на Министерството на здравеопазването, в България се записват годишно ≈ 35 000 случая с мозъчен инсулт. От тях повече от 7000, приключват с летален излаз. Преживелите мозъчният инсулт, с друга степен на неработоспособност годишно са повече от 28000. При 10 % от оживелите инвалидността е тежко проявена и изисква спомагателни грижи и помощ от фамилията, околните и обществото.

• От претърпелите мозъчни инсулти 25-50% са с говорно-речеви нарушавания (афазия), като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушавания остават трайни.

• Инсултите са втората по периодичност причина за развиване на деменция, най-честата причина за епилепсия в преклонна възраст и доста честа причина за меланхолия.

• Детските инсулти във възрастта от 30 дни до 18 година са с периодичност от 2 до 13 случая на 100 000 деца

• Прогноза за България за интервала 2015-2035:

Брой инсулти: +14%

Брой хора, живеещи с последствията от инсулт: +3%

Брой смъртни случаи: +25%

• Бъдещите разноски за лекуване на инсулт в Европа могат да се усилят до 86 милиарда евро през 2040 година, в случай че страните не съумеят да влагат в предварителна защита, лекуване и рехабилитация на инсулт. Проучването е поръчано от Алианса за битка с инсулта в Европа (SAFE) и е осъществено от екип по здравна стопанска система в Оксфордския университет, Англия, преди COVID-19.

Следете за вести и повече информация за събитията на фейсбук страница @stroke.bg или на уеб страницата на Асоциацията за инсулт и афазия 
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР