Стресът от преживяването на пандемичните локдауни е ускорил стареенето на

...
Стресът от преживяването на пандемичните локдауни е ускорил стареенето на
Коментари Харесай

Проучване: Стресът от локдауните в пандемията е състарил мозъците на тийнейджърите

Стресът от прекарването на пандемичните локдауни е ускорил стареенето на мозъците на младежите. Ефектите са сходни с тези, следени по-рано вследствие на принуждение, занемаряване и фамилна дисфункция, оповестява „ Сайънс алерт “.

Скорошно изследване на откриватели от Станфордския и Калифорнийския университет в Сан Франциско стига до заключението, че пандемията е " ускорила " някои мозъчни реорганизации, изтънявайки кората на основния мозък и увеличавайки размера на хипокампуса и амигдалата в мозъка.

" От световните проучвания към този момент знаем, че пандемията се е отразила неподходящо на психологичното здраве на младежите, само че не знаехме какво, в случай че въобще нещо, е направила физически с мозъците им ", споделя психологът Иън Готлиб, шеф на Лабораторията за невроразвитие, афект и психопатология (SNAP) в Станфорд, Калифорния.

Екипът преглежда мозъчни сканирания с магнитен резонанс на 81 деца, направени преди пандемията (между ноември 2016 година и ноември 2019 г.), и на 82 деца, направени по време на пандемията (между октомври 2020 година и март 2022 г.) и откакто блокиранията поради пандемията са намалели. След това откривателите съпоставили децата от двете групи, като употребявали фактори, включващи пол, възраст, пубертетен статус, етническа принадлежност, стрес в ранния живот и социално-икономически генезис, с цел да получат голям брой точки за съпоставяне.

Сканирането посочило, че процесът на стареене на мозъка видимо се е ускорил в групата след пандемията. Периодите на блокиране, траяли по-малко от една година, са довели до еквивалента на три години мозъчно стареене при втората група младежи. В групата след пандемията е видяно и по-лошо психологично здраве, макар че не е ясно дали това е директно обвързвано с мозъчната възраст.

" Дали хронологичната им възраст в последна сметка ще настигне " мозъчната " им възраст? ", пита Готлиб. " Ако мозъкът им остане трайно по-възрастен от хронологичната им възраст, не е ясно какви ще са резултатите в бъдеще. За един 70- или 80-годишен човек може да се чакат някои когнитивни проблеми и проблеми с паметта въз основа на измененията в мозъка, само че какво значи това за едно 16-годишно дете, в случай че мозъкът му остарява прибързано? "

За да се разбере това, ще са нужни още проучвания. Екипът възнамерява да продължи да наблюдава същата група хора с напредването на възрастта, като следи за по-нататъшни промени в структурата на мозъка и възможни затруднения на психологичното здраве.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР