Стратегическото партньорство между България и САЩ, сътрудничеството в областта на

...
Стратегическото партньорство между България и САЩ, сътрудничеството в областта на
Коментари Харесай

Борисов пред Купър: Правим военни бази за 300 млн.лв. като лоялен член на НАТО

Стратегическото партньорство сред България и Съединени американски щати, съдействието в региона на защитата, индустриалното и научно-технологичното партньорство разиска министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с асистент държавния секретар на Съединени американски щати по политико-военните въпроси Кларк Купър, който е на посещаване у нас.

Премиерът Борисов акцентира, че България и Съединени американски щати са съдружници и стратегически сътрудници като взаимоотношението сред двете страни е изключително необятно и с наклонност за по-нататъшно задълбочаване както на двустранна основа, по този начин и в границите на НАТО и съдействието сред Европейски Съюз и Съединени американски щати.

Министър-председателят Борисов посочи, че Стратегическият разговор България-САЩ, чиято първа сесия се състоя на 8 януари т.г. в София, съставлява нова глава и по-високо равнище на партньорство в предпочитаните области от съвместен интерес. Обсъдени бяха още изгодите от научно-технологичното съдействие сред двете страни, за което на 4 септември 2020 година Министерският съвет утвърди план на съглашение сред двете държавни управления в тази сфера.

Друг акцент в диалога бе българо-американското съдействие в областта на защитата. Премиерът Борисов изрази задоволство, че се работи интензивно по осъществяването на Пътната карта за военно съдействие сред България и Съединени американски щати за интервала 2020-2030 година, която той контракти с американския президент Доналд Тръмп по време на визитата му във Вашингтон през ноември м. година А министрите на защитата на двете страни я подписаха преди броени дни.

" Благодарни сме за поредната поддръжка на Съединени американски щати за модернизацията на нашите въоръжени сили, тъй като по този начин страната ни става още по-сигурна, което усилва и качествата на НАТО ", акцентира Бойко Борисов пред Кларк Купър.

Министър-председателят добави, че реализацията на двустранното индустриално съдействие по линия на придобиването на самолетите F-16 Block 70 ще способства за дълготрайното икономическо развиване и за конкурентоспособността на страната ни в тази сфера. Благодарение на договореностите ще се внедри неповторимо за страната ноу-хау в българската промишленост , която развива активност в региона на сигурността и защитата.

Премиерът Бойко Борисов акцентира по време на срещата, че българското държавно управление обезпечи финансиране в размер на 300 милиона лв. за идващите три години за подготовка на летищната инфраструктура за разполагане и поддържане на самолетите F-16 Block 70.

Първите 100 милиона лв. бяха отпуснати по бюджета на Министерството на защитата още през август т.г., а в проекта на бюджета за следващата година са идващите 100 милиона лв..

Със средствата ще се построи инфраструктура, която ще се употребява и занапред съществуващите бойни самолети във Военновъздушни сили. " Целта ни е да създадем съвременна инфраструктура във военните ни бази като предан съдружник в Алианса ", сподели още Борисов.

Друг акцент в диалога на министър-председателя и асистент държавния секретар на Съединени американски щати бе усилената взаимна българо-американска защита на въздушното пространство на Република България (Air Policing), която стартира на 26 септември и ще продължи до 30 октомври 2020 година " Подобни взаимни дейности покачват качествата на нашите Военновъздушни сили, което е и в полза на гарантиране на сигурността на съдружниците от Алианса ", сподели още Борисов.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР